امیرعبداللهیان درباره گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا چه گفت؟

به گزارش وبلاگ نوکیا، روز گذشته در جریان سخنرانی وزیر امور خارجه در اجلاس امنیتی مونیخ سوالی از سوی خانم لارا خلف خبرنگار روزنامه گاردین از حسین امیرعبداللهیان در مورد انجام مصاحبه و مذاکره بین ایران و آمریکا پرسیده شد که برخی از کانال های خبری اقدام به برداشت نادرست از صحبت های وزیر امور خارجه در این مورد کردند.

امیرعبداللهیان درباره گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا چه گفت؟

به گزارش ایسنا، اصل صحبت های وزیر امورخارجه در پاسخ به این سوال به شرح زیر است:

آمریکایی ها ظرف هفته های اخیر به طور متناوب و از طریق واسطه های مختلف از ما خواسته اند که با ما مذاکرات مستقیم داشته باشند. ما در پاسخ به واسطه ها اعلام کردیم که چشم انداز چنین گفت و گویی برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم می باشد.

ولی اگر طرف آمریکایی یک ابتکار عمده از جمله برداشتن برخی از تحریم ها را انجام دهد، آن گاه می توان گفت که نیت آمریکایی ها واقعی است. ما از آن ها می شنویم که آقای بایدن حسن نیت دارد. من در ماه سپتامبر در نیویورک گفتم که اگر آقای بایدن حسن نیت دارد آن گاه مبلغ 10 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کند. ما از آقای بایدن درخواست وام یا پول آن ها را نداریم بلکه می خواهیم دارایی های خود ما را به عنوان حسن نیت آزاد کند.

مایلم تأکید کنم که آن ها تنها در قالب کلمات از حسن نیت حرف می زنند و این برای گفتگو های مستقیم کافی نیست. آن ها باید حسن نیت خود را به صورت عملی و در عرصه میدانی نشان دهند. آن ها می توانند برخی تحریم ها را بردارند یا برخی دارایی های مسدود شده ما نزد بانک های خارجی را آزاد کنند، این درحالی است که همزمان با گفتگو های تازه حتی برخی تحریم های تازه نیز علیه اشخاص حقوقی و حقیقی ایران از سوی دولت آقای بایدن اعمال شده است و این معنایش این است که دولت آقای بایدن همان راستا ترامپ را دنبال می کند لذا افکار عمومی می گوید که آن ها در عمل یکی هستند.

منبع: فرارو

به "امیرعبداللهیان درباره گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا چه گفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان درباره گفتگوی مستقیم ایران و آمریکا چه گفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید