در لحظه تحویل سال در آسمان چه می گذرد؟

چیزی به لحظه تحویل سال 1398 باقی نمانده است. لحظه ای خاص بین ما ایرانیان که در طول هزاران سال همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

در لحظه تحویل سال در آسمان چه می گذرد؟

لحظه تحویل سال بر پایه یک رویداد نجومی است. آغاز سال نو برای ما ایرانیان درست در لحظه ای اتفاق می افتد که خورشید از نقطه ای در آسمان که به نقطه ی اعتدال بهاری معروف است می گذرد. اما ماجرا دقیقا چیست؟

خورشید در طول یک سال و بر اثر حرکت زمین به دور آن جهتی معین را در آسمان طی می نماید که به آن دایره البروج می گویند. جهت حرکت ظاهری خورشید در آسمان از صورت های فلکی معینی می گذرد که به برج معروف هستند و احتمالا نام آن ها را شنیده اید. اما دایره البروج تنها یک طرف ماجرای تحویل سال است و طرف دیگر خطی فرضی در آسمان است که به استوای سماوی معروف است.

استوای سماوی خطی فرضی است که در امتداد خط استوای زمین و در آسمان قرار گرفته است. به عبارت دیگر چیزی شبیه به سیستم مختصات جغرافیایی که به منظور موقعیت یابی در زمین از آن استفاده می کنیم در آسمان نیز وجود دارد. با امتداد قطب های زمین به قطب های سماوی می رسیم و همین اتفاق برای استوا نیز رخ می دهد.

پس تا به این جا با دو خط فرضی مهم در آسمان سروکار داریم: استوا و دایره البروج. این دو خط جهتهای متفاوتی را در آسمان طی می نمایند و از صورت های فلکی مختلفی می گذرند. اما در دو نقطه به یک دیگر برخورد می نمایند: نقطه اعتدال بهاری و نقطه اعتدال پاییزی.

دو نقطه مهم دیگر در جهت حرکت خورشید در آسمان نقاط انقلاب زمستانی و انقلاب تابستانی است. خورشید در لحظه رسیدن به این دو نقطه بیشترین فاصله زاویه ای را از استوای سماوی دارد. در انقلاب زمستانی خورشید 23/5 درجه پایین تر از استوای سماوی قرار می گیرد و در انقلاب تابستانی خورشید با همین فاصله زاویه ای در شمال استوای سماوی جای می گیرد. همین چهار نقطه مهم پایه و اساس تقویم ما و بعضی از رویدادهای ملی مهم مان است.

با مروری بر جهت حرکت خورشید در طول سال ماجرا معین تر می شود؛ خورشید اول دی به نقطه انقلاب زمستانی می رسد و کمترین ارتفاع را از افق خواهد داشت. بنابراین کمتر از همواره در آسمان حضور دارد و کوتاه ترین روز سال و بلندترین شب سال را رقم می زند. به عبارت دیگر درست همان شب یلدا که آن را جشن می گیریم. پس از گذشتن خورشید از نقطه انقلاب زمستانی رفته رفته خورشید به استوای سماوی نزدیک تر و ارتفاعش در آسمان بیشتر می شود. تا این که به نقطه اعتدال بهاری می رسیم. همان لحظه تحویل سال در اول فروردین که مصادف است با برابر شدن طول شب و روز. پس از آن خورشید از جنوب استوای سماوی به سمت شمال حرکت می نماید و ارتفاعش از افق بیشتر و بیشتر می شود. طول روز نیز به مرور افزایش می یابد تا این که در اول تیر یا انقلاب تابستانی شاهد طولانی ترین روز سال هستیم. سپس خورشید راه رفته را بازمی شود و دوباره به سمت استوای سماوی حرکت می نماید تا به نقطه اعتدال پاییزی برسد. سپس خورشید دوباره به سمت جنوب استوای سماوی حرکت می نماید تا این که به نقطه انقلاب زمستانی برسد.

همان طور که دیدیم تقویم هجری شمسی بر پایه محاسبات نجومی طراحی شده و همین مسئله تقویم ما را به یکی از دقیق ترین گاهشماری های جهان تبدیل می نماید. جذابیت دیگر لحظه تحویل سال هجری شمسی این است که آغاز سال نو در تمام نقاط جهان به صورت همزمان رخ می دهد. جذابیت اصلی اما آغاز فصل بهار و شکوفایی طبیعت و هم زمانی آن با آغاز سال جدید است.

عکس کاور: طلوع خورشید در اول فروردین سال 2001. خورشید در این روز درست از افق شرق طلوع می نماید.

Credit: Joe Orman

منبع: دیجیکالا مگ

به "در لحظه تحویل سال در آسمان چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در لحظه تحویل سال در آسمان چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید