ایران با وجود همه فشارهای مالی در برابر مسائل خواهد ایستاد

به گزارش وبلاگ نوکیا، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر نقش و صندلی زنان در عرصه های مختلف مالی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و ورزشی توضیح داد: برای دستیابی به توسعه و پیشرفت، نیازمند استفاده از همه ظرفیت و توان کشور هستیم و نباید از توانمندی زنان در بخش های مختلف غفلت کنیم.

ایران با وجود همه فشارهای مالی در برابر مسائل خواهد ایستاد

به گزارش وبلاگ نوکیا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز(سه شنبه) در جلسه دیدار با زنان فعال مالی کشور اضافه کرد: این تفکر که می توان تنها با نیمی از ظرفیت و توانمندی جامعه به فراوری و توسعه دست یافت و کشور را اداره کرد، تفکر اشتباهی است که نتایج آن برای کشور فاجعه آمیز خواهد بود.

وی با اشاره به نقش بی بدیل زنان ایرانی در دوران سخت انقلاب و دفاع مقدس، گفت: زنان ایرانی در کنار مردان برای سربلندی ایران عزیز ایستادگی کردند و امروز نیز قادرند در دوران سخت تحریم و فشارهای مالی آمریکا کشور را از این شرایط خطیر عبور دهند.

معاون اول رییس جمهور تاکید نمود: زنان فعال در عرصه های مالی، سیاسی و اجتماعی باید با همین روحیه محکم در صحنه حضور داشته باشند و به بقیه زنان کشور نیز این روحیه و باور را القا نمایند که یک زن می تواند در عرصه های مدیریتی پیروز باشد.

جهانگیری با اشاره به مشارکت زنان پس از انقلاب اسلامی در حوزهای مختلف، افزایش میزان زنان تحصیل نموده و تعداد دانشجویان دختر در موسسات آموزش عالی کشور را یادآور شد و گفت: امروز توانمندی خوبی در جامعه زنان کشور شکل گرفته و شاهد هستیم که بنگاه های بزرگی توسط آنها اداره می گردد که مایه افتخار است.

وی با ذکر خاطره ای از سفر به استان خراسان رضوی و دیدار با یک کارآفرین زن در مجموعه کمیته امداد امام (ره)، توضیح داد: این کارآفرین با ایجاد کارگاهی برای فراوری گل مصنوعی علاوه بر صادرات به کشورهای مختلف و ارز آوری برای کشور توانسته بود برای بیش از هزار نفر شغل ایجاد کند بنابراین باید کوشش کنیم تا از تفکر و ایده های خلاق افراد توانمند به نفع کشور بیشترین بهره برداری را انجام دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه وقتی گزارش می گردد که یک شرکت دانش بنیان به مدیریت یک زن توانسته چند صد نفر نیروی انسانی تحصیل نموده را جذب و صادرات به کشورهای دیگر انجام دهد باید قدردان بود، اعلام نمود: همه باید کوشش کنیم تا روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در زنان برای مدیریت بنگاه های بزرگ کشور تقویت گردد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید سیاستگذاری خوبی در زمینه اشتغال و فراهم کردن بستر حضور و مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجرا شده است بطوریکه میزان اشتغال از 5/14 درصد در سال 1392 به 18.3درصد در سال 1397 افزایش یافته و از 627 هزار فرصت شغلی 311 هزار فرصت شغلی به زنان اختصاص یافته است که این روند باید ادامه یابد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فشارها و تحریم های مالی آمریکا،گفت: آنها می خواستند اقتصاد ایران را مکوششی نمایند اما به فضل الهی و همت همه کارآفرینان و فعالان مالی این سیاست آنها با شکست روبرو شده و با مقاومت و مردم ، دولت و نخبگان و فعالان مالی، کشور با سربلندی ایستاده است.

جهانگیری با اشاره به بعضی گلایه های مطرح شده در جلسه در مورد موانع پیش روی فعالیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان، گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان یکی از روینمودهای اصلی اقتصاد مقاومتی است و علاوه بر آن دولت نیز به توانمندی جوانان تحصیلنموده باور جدی دارد چرا که جوانان و شرکت های دانش بنیان توانسته اند گره های بزرگی را در کشور باز نمایند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: البته وجود بعضی مقاومت ها در برابر گسترش استارتاپ ها و فعالیت شرکت های دانش بنیان چندان دور از ذهن نیست چرا که روندهای سنتی در حال تبدیل شدن به نوآوری و روندهای نوین هستند و ممکن است این تغییرات برای عده ای خوشایند نباشد و بخواهند در برابر این تغییر مقاومت نمایند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت از زنان کارآفرین فعال در عرصه صادرات، گفت: در شرایطی که تحریم های ظالمانه آمریکا درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران را هدف قرار داده است، یکی از اصلی ترین و مهمترین سیاست های دولت حمایت از صادرات غیرنفتی است که به همین دلیل کوشش خواهیم کرد موانع پیش روی صادرات محصولات فراوریی زنان کارآفرین برطرف گردد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به زنان کارآفرین حاضر در جلسه با تاکید بر اینکه دولت با همه توان از شما حمایت خواهد نمود، گفت: مسائل و دغدغه هایی که در این جلسه مطرح کردید مورد آنالیز قرار خواهد گرفت و در چارچوب مقررات و تا حد امکان نسبت به برطرف این مسائل اقدام خواهد شد.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه گام های بلندی در دولت دوازدهم در عرصه زنان برداشته شده است، گزارشی از تحولات اجرا شده در بخش های مختلف ارائه کرد.

ابتکار همچنین گزارشی از فعالیت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه کرد و اضافه کرد: شناسایی گروههای اولویت دار شامل فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار از جمله اقدامات این معاونت بوده است و پس از شناسایی نسبت به توانمندسازی اجتماعی-مالی آنان اقدام شده است.

وی با اشاره به بالا بودن شکاف جنسیتی در مشارکت مالی و اشتغال زنان، گفت: برای برطرف این ضعف، برنامه ریزی هایی صورت گرفت که استانداردسازی و حمایت از مشاغل خانگی و ایجاد ساز و کار مناسب برای ثبت مشاغل غیررسمی از جمله این اقدامات است.

وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست از اهتمام جدی خود برای یاری به زنان کارآفرین خبر دادند و به تشریح برنامه ها و سازو کارهای دستگاه اجرایی خود برای برطرف دغدغه های فعالیت مالی زنان پرداختند.

در ادامه این جلسه 20 نفر از زنان کارآفرین به معرفی حوزه فعالیت و میزان اشتغالزایی خود پرداختند و مهمترین و اصلی ترین دغدغه های خود را مطرح کردند که تسهیل امور، برطرف مقررات دست و پا گیر اداری، تامین نقدینگی، ایجاد تسهیلات برای حضور در بازار و نمایشگاههای بین المللی و امکان خرید اعتباری مواد اولیه فراوری از جمله مسائل مطرح شده بود.

این کارآفرینان و مدیران واحدهای فراوریی و صنعتی که هر کدام در زمینه های مختلف نظیر فراوری داروی بیماران خاص، شیشه دو جداره، زنبورداری، ذخائر ژنتیک محصولات زراعی، بذر محصولات گلخانه ای، طراحی و احداث نیروگاه خورشیدی، صادرات و واردات مواد شیمیایی، فراوری ظروف کریستالی، گاوداری و ... فعالیت دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایران با وجود همه فشارهای مالی در برابر مسائل خواهد ایستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با وجود همه فشارهای مالی در برابر مسائل خواهد ایستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید