عمر ویروس های کشنده در دنیا؛ کرونا چقدر می ماند؟!

به گزارش وبلاگ نوکیا، خبرنگاران: دنیا با بیماری های واگیردار زیادی سروکار داشته است. هراس از شیوع بیماری هایی، چون جنون گاوی، آنفلوآنزای مرغی، آنفلوآنزای خوکی، کرونا سارس، کرونا مرس، ابولا و زیکا از یاد نرفته است و حالا سراسر دنیا از کرونای جدیدی موسوم به کووید 19 در وحشت به سر می برد، کرونایی که نسبت به کرونا ها و ویروس های قبلی درصد کمتری از مبتلایان را به کام مرگ می کشاند، اما وحشت زیادی را به وجود آورده است.

عمر ویروس های کشنده در دنیا؛ کرونا چقدر می ماند؟!

گفته می گردد این احتمال وجود دارد که کووید 19 با گرم شدن هوا از بین برود. در همین حال عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در مصاحبه با ایلنا تاکید می نماید: این ویروس به تازگی در کشور اپیدمی شده است و مدت کوتاهی از اپیدمی آن گذشته و نمی توانیم درباره آن قضاوتی داشته باشیم، اما باید از حضور در تجمعات زیاد خودداری کنیم.

در فصلی که هوا گرم تر است، به طور مسلم در فضای بسته جمعیت زیادی حضور ندارند و به تبع بیماری های تنفسی هم کمتر انتقال پیدا می نماید، اما این که بخواهیم زمانی برای کنترل آن اعلام کنیم و بگوییم که حدود دو تا سه ماه دیگر یا تا یک سال دیگر به خاتمه می رسد، این را نمی دانیم. با این حال تجربه عمر ویروس های دیگری که در سال های گذشته شیوع پیدا نموده و کشته های زیادی هم داشته است، نشان می دهد عمر فراگیری ویروس ها زمان کوتاهی دارد که تعدادی از آن ها را باهم مرور می کنیم.

ابولا

عمر فراگیری ویروس:

حدود 10 ماه

احتمال مرگ در صورت ابتلا:

90 درصد

ویروس ابولا یک انگل میکروسکوپی است که درون سلول های میزبان تکثیر می یابد. اولین نمونه ابتلا به ابولا یا تب خون ریزی ابولا در سال 1976 مشاهده شد. این بیماری اولین بار در روستا های دور آفریقای مرکزی در نزدیکی جنگل های بارانی استوا، شیوع یافت، اما گزارش های سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد این بیماری در دوران اخیر در مناطق شهری نیز شیوع پیدا نموده است.

این بیماری خطرناک، ناشی از ویروسی است که ابتدا از جانوران وحشی به انسان انتقال پیدا می نماید و بعد از انسان به انسان.

در سال 2014 این ویروس مجدد از گینه آغاز شد و به کشور های همسایه راه یافت و طی حدود 10 ماه کشور های زیادی را درگیر کرد. این بیماری ابتدا باعث تب ناگهانی، ضعف شدید، درد عضلانی و گلودرد می گردد. علایم بعدی استفراغ، اسهال و خون ریزی داخلی و بیرونی است. بیماران معمولا در اثر کم آبی شدید و نارسایی اندام های متعدد بدن جان خود را از دست می دهند.

کرونا سارس

عمر فراگیری ویروس:

حدود 4 ماه

احتمال مرگ درصورت ابتلا:

10 درصد

این ویروس در سال 2003 اپیدمی و فراگیر شد و در حدود چهار ماه جان 774 نفر را گرفت. این ویروس که از خانواده کروناهاست به دلیل تغییرات ژنتیکی باعث ایجاد سندروم شدید حاد تنفسی می گردد. سارس در چین آغاز و به سرعت در 17 کشور شایع شد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این ویروس با تلفات 9.6 درصدی به جز کشور های آسیایی، به کانادا و آمریکا هم رسید.

این ویروس هم مثل کرونا کووید 19 اول در خفاش دیده شد، اما بعد به گربه های ولگرد منتقل شد و بعد هم به انسان رسید.

بسیاری کرونا کووید 19 را بسیار شبیه به سارس دانسته اند. بیماران مبتلا به این ویروس، علایم اولیه شبیه آنفلوآنزا را دارند. تب، خستگی، بدن درد، سرفه و گلودرد و علایم تنفسی مانند تنگی نفس و دشواری تنفس و تب 38 درجه و سرفه خشک از علایم مبتلایان این ویروس است.

کرونا مرس

عمر فراگیری ویروس:

کمتر از 2 ماه

احتمال مرگ درصورت ابتلا:

34 درصد

سال 2014 ویروس دیگری از خانواده کرونا کشف شد که تا به امروز 2500 نفر را مبتلا نموده که 858 نفر از آن ها جان خود را از دست داده اند. این ویروس که اولین بار در عربستان دیده شده، به وسیله رابطه انسان با شتر به انسان سرایت می نماید. بیماری مرس نیز به وسیله گردشگری زیارتی در بیشتر نقاط جهان پخش شد و به 27 کشور جهان سرایت کرد.

نیپاه

عمر فراگیری ویروس:

حدود 12 ماه

احتمال مرگ درصورت ابتلا:

75 درصد

این ویروس برای نخستین بار در سال 1998 در قریه مالزیایی سونگای نیپاه کشف و نامش نیز از همان جا گرفته شده است. پس از شیوع این ویروس، تقریبا 300 تن به آن مبتلا شدند. در عرض یک سال بیش از 100 تن از مبتلایان جان باختند. بیشتر، خفاش های میوه خوار به این ویروس مبتلا می شوند، اما حیوانات دیگری مانند خوک، گاو و حتی انسان ها نیز به آن مبتلا شده اند. پس از این اتفاق، مقام های مالزیایی دستور کشتن میلیون ها خوک را صادر کردند. سازمان بهداشت جهانی این بیماری مشترک میان انسان و دام را جزو خطرناک ترین بیماری های در حال ظهور اعلام نموده است. احتمال شیوع شدید این بیماری بالا و نرخ مرگ ومیر ناشی از آن بعد از ابتلا برابر با 75 درصد است. در سال 2018، این ویروس دوباره در هند شایع شد و حدود یک سال به صورت گسترده شیوع پیدا کرد. نشانه های این بیماری شامل مسائل تنفسی و سردرگمی ذهنی است.

زیکا

عمر فراگیری ویروس:

حدود 9 ماه

احتمال مرگ درصورت ابتلا:

حدود 20 درصد

نام این ویروس از جنگل زیکا در اوگاندا گرفته شده، جایی که ویروس برای اولین بار در سال 1947 یک نفر را به کام مرگ کشاند. سازمان جهانی بهداشت در سال 2018، مقابله با زیکا را جزو فوریت های سلامت جهانی اعلام نمود. عامل انتقال زیکا پشه های آئدس هستند که آن را به نام پشه ببر آسیایی نیز می شناسند. یک نفر از هر پنج انسانی که آلوده به ویروس زیکا باشد، قطعا فوت خواهد نمود. طبق گفته مرکز پیشگیری از بیماری ها، این ویروس با میکروسفالی مرتبط است. میکروسفالی نقصی مادرزادی است که مشخصه اش رشجهانفتن کامل مغز است. مدتی که این ویروس در آخرین بار شایع شد، 9 ماه بود که از سال 2015 آغاز شد. شایع ترین علایم زیکا عبارتنداز: تب، راش پوستی (دانه های سرخ روی پوست)، سردرد، درد مفاصل و قرمزی چشم.

ماربورگ

عمر فراگیری ویروس:

حدود 21 ماه

احتمال مرگ درصورت ابتلا:

88 درصد

نام این ویروس به این دلیل ماربورگ گذاشته شده که اولین بار در شهری به همین نام در آلمان آن را تشخیص دادند. این ویروس در انسان و میمون ها دیده شده است. نشانه های این بیماری، از جمله تب بالا، سردرد شدید و درد عضلات، بی مقدمه ظاهر می گردد و به سرعت پیشرفت می نماید و به مسائل گوارشی، رخوت شدید و خون ریزی می انجامد. در موارد مرگبار که 88درصد از نمونه ها این گونه هستند، مرگ در کمتر از 10 روز به سراغ فرد می آید. تا به امروز سازمان جهانی بهداشت از شیوع این بیماری در آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا گزارش داده است که در سال های 1998 تا سال 2000 شایع شده بود.

منبع: برترین ها

به "عمر ویروس های کشنده در دنیا؛ کرونا چقدر می ماند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر ویروس های کشنده در دنیا؛ کرونا چقدر می ماند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید