نسخ خطی کاخ گلستان دیجیتالی می شوند

به گزارش وبلاگ نوکیا، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: نسخ خطی نفیس دوره قاجاری کاخ گلستان برای دسترسی آسان تر پژوهشگران دیجیتال سازی و به شکل کتب نفیس چاپ می شود.

نسخ خطی کاخ گلستان دیجیتالی می شوند

تسنیم: آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: یکی از موضوعاتی که برای ما در اولویت کاری قرار گرفته است، بحث خدمات رسانی به پژوهشگران است، با توجه به اینکه در کاخ گلستان آثار مکتوب و نسخ خطی نفیس زیادی وجود دارد برای دسترسی آسان تر پژوهشگران به این نسخ و اسناد، اقدام به دیجیتال سازی این آثار کردیم.

او افزود: قرار است این آثار در قالب کتب نفیس به شکل مرقعات چاپ و در دسترس عموم قرار بگیرد. همچنین از اعتبارات سال گذشته آثار 2 مخزن اصلی نسخ خطی و اسناد که شامل قاجار و پهلوی است، دیجیتال سازی می شود.

امامی شرح داد: در مرحله اول 31 نسخه نفیس و خطی 1200 صفحه ای که شامل مرقع خطی ناصرالدین شاه، دعای صباح، رنگه نویسی ام السلمه، مرقع خط نسخ جلی علاءالدین تبریزی، مرقع خط ابراهیم گلستانه، نسخ خطی شکسته نستعلیق و… است برای دیجیتال سازی انتخاب کردیم که با کیفیت بالا عکاسی شده و قابلیت چاپ آثار به شکل کتب نفیس دارد.

او اظهار کرد: در حال حاضر 12 نسخه ناخنی قاجاری عکاسی شده و با توجه به اینکه نسخه های ناخنی بی رنگ هستند، عکاسی از آن ها سخت است؛ به این منظور باید در دو مرحله به شکل مایل و مستقیم عکاسی شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در خصوص سایر آثاری که قرار است دیجیتال سازی شود، گفت: مرقع عبدالمجید طالقانی، نسخه دینی دعای ابوحمزه ثمالی، خطبه بی الف و نقطه حضرت علی(ع) به خط نستعلیق میرزا احمد نیریزی، حال نامه عارفی، مرقع خط شاه محمد و هزار صفحه از مرقع میرعماد به خط رحلی برای دیجیتال سازی عکاسی حرفه ای شده است.

امامی از اسکن 400 هزار سند دوره قاجار خبر داد و افزود: برای اسکن این اسناد از اسکنر مخصوص شیرازه های حساس فاقد اشعه های مضر استفاده شده است و در فاز اول 230 سند مجلد شامل 18 هزار برگ سند به همراه نقشه تقسیم آب رودخانه کرج با دستخط امیرکبیر با قابلیت چاپ نفیس و کیفیت بالا عکاسی شده تا دیجیتال سازی شود.

او در خصوص ساماندهی اطلاعاتی اسناد گفت: 3600 سند سامان دهی اطلاعاتی می شود و قرار است عکاسی و وارد سامانه جام شود.

منبع: توریسم آنلاین

به "نسخ خطی کاخ گلستان دیجیتالی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخ خطی کاخ گلستان دیجیتالی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید