گپ و گفتی با یک زوج ماجراجوی بلژیکی؛ دور دنیا با یک وَن!

به گزارش وبلاگ نوکیا، روزنامه خراسان - نسیم سهیلی: تاکنون به این فکر کرده اید که چه می شد اگر خانه متحرکی داشتید و این امکان برای تان مقدور بود تا با کمترین هزینه و دردسر به شهر یا دیار دیگری سفر کنید؟! مثلا این هفته در یکی از شهر های شمال ایران اقامت کنید، هفته بعد در شهر دیگری، بعدش سری به چین و مالزی بزنید، ماه بعد آلمان، هلند، سوئیس و .... شاید برای هفته های بعد هم بخواهید که صبحانه را در کنار اهرام ثلاثه مصر یا در دل جنگل های آفریقا بخورید و بعد از چند ماه هم به خانه و کاشانه تان برگردید! این روز ها افرادی هستند که دست از سفر با هواپیما، قطار و ... کشیده اند و قبل از رفتن به سفر، هتل و محل اقامت شان را رزرو نمی کنند تا هیجان بیشتری را چاشنی سفر های شان کنند.

گپ و گفتی با یک زوج ماجراجوی بلژیکی؛ دور دنیا با یک وَن!

ون لایف سبکی از زندگی این افراد ماجراجوست، کسانی که سفر در خودروی وَن و دنیاگردی را انتخاب کرده اند. یک زندگی سرشار از هیجان و به دور از روزمرگی که در آن می توانند چایشان را روبه روی یک دشت بی انتها بنوشند، ناهار را در اعماق یک جنگل سرسبز بخورند و شام را مهمان دریا باشند! در پرونده امروز با زوج دنیاگرد بلژیکی آشنا خواهید شد که این روز ها در ایران هستند و به قول خودشان همراه با خانه شان به ایران سفر کرده اند.

32 ساله ایم و اهل بلژیک

اهل بلژیک هستند و از چهار سال پیش در فکر تدارک برای چنین سفر هیجان انگیزی، نقشه ها می ریختند و این گونه نبوده است که یک شبه چنین تصمیمی بگیرند. لِنارت 32 ساله است، قبلا مهندس آی تی بوده، او دست از حقوق دوهزار یورویی اش کشیده و راندن در دل جاده ها را به عنوان سرگرمی جدید برای خودش انتخاب کرده است. خانمش خیرا 31 سال دارد و او هم پیش از این شغل و درآمد خوبی داشته است. او برای یک شرکت بین المللی با همان حقوق دوهزار یورویی در ماه کار می کرده است. این زوج سه ماه پیش سفر هیجان انگیز خود را به دور دنیا شروع کردند، از کشور های آلبانی، هلند، آلمان، اتریش، اسلواکی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو، یونان، ترکیه، گرجستان و ارمنستان گذشتند و اکنون در ایران هستند. لنارت و خیرا که پیش از این نیز به ایران آمده بودند، در اولین سفر خود به شهر های تهران، مشهد، شیراز، یزد و اصفهان رفتند و دومین بار از مرز نودوز وارد کشورمان شده و از شهر های تبریز، اردبیل، سرعین، فومن، چالوس، رامسر، گرگان و ... دیدن کرده اند.

به دنبال سفر هایی کم هزینه بودیم

لنارت با آرامش در کنار همسرش نشسته است و گویا دیگر تشویش های گذشته برای شروع سفری بزرگ، او را نگران نمی کند، می گوید: برنامه اول ما سفر کوله گردی به جنوب آسیا بود، اما این برنامه برایمان هزینه زیادی داشت بنابراین آن را تغییر دادیم. از آن جایی که شنیده بودم تعداد کمی از مردم عادی سبک زندگی ون لایف را انتخاب کرده اند، ما هم گفتیم چرا که نه! و دل را زدیم به جاده. این زندگی در کشور ما معمول و رایج نیست، اما بالاخره اشخاصی را پیدا کردیم و از آن ها اطلاعات کافی درباره این نوع سفر گرفتیم و به نظرمان کم هزینه و جالب بود.

بچه دار شدن مانع سفر های مان نیست!

لنارت در پاسخ به این سوال که آیا در فکر بچه دار شدن با این سبک زندگی خاص تان هستید، کمی جا می خورد و می گوید: از بچه که شیرین تر نداریم و با وجود بچه، باز هم این نوع سفر را انتخاب خواهیم کرد. اتفاقا ما درباره آن فکر کرده ایم و در صورت بچه دار شدن به فکر اضافه کردن چند آپشن به خودروی مان خواهیم بود. سفر با بچه، جذاب تر خواهد بود. اتفاقا ون لایف به این قضیه کمک می کند، چون هر زمان که بچه گرسنه باشد یا خوابش بیاید، همه چیز آماده است!

عاشق ایران شدیم

خیرا درباره این که چرا این زوج دنیاگرد که یک بار تجربه سفر به ایران را داشته اند، تصمیم دریافتد تا دوباره به کشور ما سفر کنند، می گوید: ما قبل از آمدن به ایران درباره این کشور تحقیق کردیم سپس برنامه سفرمان برای جنوب آسیا را تغییر دادیم، چون کشور هایی مثل تایلند، گردشگری اند. ما دنبال کشور های بکرتری بودیم. چند سال پیش برای اولین بار به ایران سفر کردیم و عاشق این جا شدیم.

ایران کشوری بسیار زیبا با مردم مهمان نواز و فرهنگی جذاب است، در حالی که قبلا چیزی در این باره نمی دانستیم و به کشوری مانند ایران سفر نکرده بودیم. لنارت هم در تایید صحبت همسرش می گوید: البته این بار اطلاعات زیادی درباره ایران از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی به دست آوردیم و بی گدار به آب نزدیم تا دیدنی های بیشتری را در این کشور با فرهنگ و ریشه دار ببینیم.

می توانستیم تا آخر عمر کار کنیم و دنیا را نبینیم!

خیرا که صورت آفتاب سوخته اش به خوبی نشان می دهد سفری طولانی را پشت سر گذاشته است، درباره انگیزه اش از سفر به سبک ون لایف می گوید: به این دلیل که سن بازنشستگی در کشور ما هر سال در حال افزایش بود، فکر کردیم باید سال های طولانی کار کنیم و اگر بخواهیم منتظر بازنشستگی باشیم، پیر می شویم در صورتی که هیچ جای دنیا را ندیده ایم. ما دوست داریم قبل از این که پیر شویم، دنیا را ببینیم و از زندگی مان لذت ببریم. طی چهار سال گذشته با کم کردن خرج های اضافی مثل کافی شاپ، رستوران و ... و حتی یک سری نیاز های ضروری تر، توانستیم پول خوبی پس انداز کنیم و برای سفر آماده شدیم.

میزان اختلافات زوج ها در ون!

زن و شوهر هایی که در یک خانه زندگی می کنند، هرچند از صبح تا شب در کنار یکدیگر نیستند، اما کم و بیش دچار اختلاف نظر می شوند. بعضی ها هم می گویند که هرچه زن و شوهر بیشتر در کنار هم باشند، مسائل شان بیشتر خواهد شد. این ماجرا شکل جالبی درباره لنارت و خیرا که همیشه و هر لحظه با هم هستند، به خودش می گیرد و این که چطور مسائل و اختلاف نظر های شان را حل می کنند؟ لنارت می گوید: اوایل بسیار سخت بود به دلیل این که ون ما بسیار بزرگ نیست و ما به زندگی این چنینی عادت نداشتیم، ولی توانستیم مدیریت اش کنیم و الان دیگر برایمان عادی شده است. خیرا نیز نظر همسرش را کامل می کند.

این طور نیست که ما 24 ساعت روز با هم باشیم. این امری طبیعی است اگر تمام مدت با هم باشیم که مشکل پیش می آید. اما ما در طول سفر کار های شخصی مان را هم انجام می دهیم. مثلا همسرم رانندگی می کند و من پشت میز مطالعه کارهایم را انجام می دهم. زمان ناهار، شام و صبحانه را با هم هستیم و گاهی هم هر کدام مشغول به کار ها و علاقه مندی های خودمان می شویم.

هزینه سفر های مان از پس اندازمان است

احتمالا شما هم مشتاقانه منتظر شنیدن پاسخ این زوج به این سوال هستید که برای هزینه کردن در سفر های تان از کجا پول در می آورید؟ لنارت با شنیدن این سوال، لبخند زد و گفت: این سوال مشترک همه مردم دنیا از ماست! من از پس اندازم خرج می کنم و فعلا برنامه ای برای کسب درآمد در سفر ندارم، چون فقط رانندگی و آشپزی می کنم. با وجود این، خیرا زمانی که همسرش مشغول رانندگی است در اتاق متحرک مشغول مطالعه می شود و به جز پس اندازش، کار ترجمه نیز انجام می دهد و همین شغل پاره وقت، منبع درآمد برای خیرا محسوب می شود.

تعریف سفر در یک جمله از نظر لنارت و خیرا!

شاید جالب باشد تعریف دوباره سفر را از زبان کسانی بشنویم که لحظه لحظه اش را به شکلی متفاوت تجربه کرده اند. پس به دور از تعاریف رایج و کلیشه ای، از آن ها می خواهم که سفر را در یک جمله تعریف کنند، لنارت می گوید: سورپرایز شدن! و اقامت کردن در مکان ها و جغرافیای مختلفی که قبلا فکرش را هم نمی کردیم. خیرا نیز عقیده دارد سفر یادگیری انواع فرهنگ های مختلف و تجربه چیز های جدیدی است که شاید اگر امروز آن را انجام ندهید و درکش نکنید، دیگر فرصتش را نیابید.

مردم، طبیعت و گوناگونی اقوام، جذابیت های ایران هستند

لنارت با در نظر دریافت مبنای معماری و تاریخ، شهر های اصفهان و شیراز را به عنوان زیباترین جاذبه های ایران انتخاب می کند و ادامه می دهد: اما در بحث مردم شناسی، مردم تمام شهر های ایران جزو جاذبه های جالب این کشور هستند. آن ها درتمام شهرها، خوب و مهمان نوازند و این می تواند یکی از زیبایی های ایران باشد. همچنین بد نیست به این نکته اشاره کنم؛ زمانی که به دنبال پلاک کردن خودروی مان بودیم در یک ایستگاه پلیس، با دو افسر پلیس ملاقات کردیم که یکی به ترکی و دیگری فارسی صحبت می کرد.

آن جا متوجه شدم، زبان های دیگری به جز فارسی در ایران وجود دارد و افراد بدون هیچ مسئله ای در کنار هم زندگی می کنند. خیرا نیز با لنارت هم عقیده است و می گوید: از نظر جاذبه های گردشگری، اصفهان و شیراز با فاصله در صدر جذاب ترین شهر های دنیا هستند، ولی ما قبل از این نمی دانستیم ایران طبیعتی به این زیبایی دارد. طبیعت و آب و هوای ایران متنوع است. همچنین درباره اقوام مختلف ایران، چیز هایی یاد گرفتیم که برایمان جذاب بود. در کشور ما این همه تنوع قومی وجود ندارد!

سرکی در خانه لنارت و خیرا!

قسمت های اصلی خانه و خودروی آن ها که شامل آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، میز مطالعه و تختخواب است به صورت فشرده در یک ون طراحی شده است. از سیستم برق خورشیدی نیز برای دریافت انرژی خورشید و تبدیل آن به برق استفاده می کنند. 450 میلیون تومان، قیمت فعلی خودروی شان به پول ایران است که با نصب تجهیزات و آماده سازی آن در مجموع 33 هزار یورو برای شان خرج تراشیده است! آن ها می گویند: شما الان ظاهر خودرو را می بینید، اما حدود چهار ماه مداوم، برای درست کردن و تجهیز ون، زمان گذاشتیم تا ریزترین پیچ های خودرو را باز و تجهیزش کردیم، کار هایی از جمله عایق کاری، گذاشتن پمپ آب، تجهیزات و .... همه این کار ها را خودمان انجام دادیم تا سفر کم خرج تری در انتظارمان باشد.

بنزین در دنیا گران و در ایران ارزان است!

آن ها از زمان شروع سفر در هر ماه، دو هزار یورو خرج کرده اند و بیشتر خرج شان هزینه بنزین بوده که البته به قول لنارت به جز ایران که بنزین در آن ارزان است. او در همین باره می گوید: هزینه های ورودی به کشور ها بیشتر از هزینه هایی است که در داخل آن ها صرف می شود. مثلا ورود خودروی مان به ایران 600 یورو هزینه داشت، اما به جای آن هزینه های دیگر در ایران ارزان است.

بهترین خاطره از سفر با ون؟

لنارت با کمی تامل پاسخ می دهد: سوال سختی است به دلیل این که من روز ها در جاده می رانم و مکان های زیبایی را انتخاب می کنم و در آن جا توقف می کنیم، با هم نوشیدنی می نوشیم و ناگهان از خودمان می پرسیم که ما الان کجا هستیم!

بیشتر خاطرات مان مربوط به همان لحظه هاست. به همین دلیل تمامش زیباست، اما اگر بخواهید به طور خاص به قسمتی از سفرم اشاره کنم، دیدار با والدین ام در ارمنستان را می توانم یکی از بهترین ها بنمامم، چون مدت زیادی آن ها راندیده بودم. خیرا نیز به دیدارش پس از مدت ها با مرتضی، میزبان ایرانی شان اشاره می کند و می گوید: پس از سال ها که با مرتضی به صورت اینترنتی در ارتباط بودیم، او را دوباره ملاقات کردیم. دیدن یک ایرانی خونگرم پس از سال ها، یک خاطره خوب برای من بود.

این نوع زندگی نکات منفی هم دارد!

اما آیا آن ها دل شان برای خانه و زندگی ثابت تنگ نشده است؟ لنارت به فکر فرو می رود و می گوید: نه. اما قطعا این زندگی نکات منفی هم دارد مثل زمانی که می خواهید از مرز کشوری رد شوید و باید یک سری قرانین را در آن جا رعایت کنید و دردسر هایی را پشت سر بگذارید که مطابق میل تان نیست. کشور های آلبانی و ارمنستان جزو این کشور ها بودند. در ایران هم برای ارتباط با مردمی که انگلیسی نمی دانند به مشکل می خوریم البته آن ها این قدر تمایل به کمک کردن دارند که این ضعف را جبران می کند. به هر حال این نوع سفر سختی های خودش را دارد، اما در مجموع و به نظرم نکات مثبت ا ش بیشتر از منفی هاست

توصیه ای به علاقه مندان به ون لایف!

جالب به نظر می رسد اگر صحبت این زوج دنیاگرد را خطاب به افرادی که می خواهند ون لایف را تجربه کنند، بشنویم. لنارت می گوید: من دوستی داشتم که همیشه به من می گفت، نمی توانی این کار را انجام دهی، اما انجام این کار بستگی به میزان علاقه و پشت کارت دارد. اگر واقعا برایت مهم است و دوست داری آن را انجام بده و به ترس هایت فکر نکن. من و همسرم قبلا نگرانی هایی در این باره داشتیم، اما با همفکری هم حل اش کردیم.

خیرا نیز ادامه می دهد: همیشه باید ترس ات را خاموش کنی. گام اول را که برداشتی گذراندن پله های بعدی آسان خواهد شد. باید برای ترس هایت فهرستی تهیه کنی و دلیل آن را شناسایی کنی. وقتی آن ها را شناختی، می توانی یکی یکی روی ترس هایت خط بطلان بکشی. خیلی وقت ها راحت حل می شوند و تو فقط آن ها را برای خودت بزرگ کرده ای. ضرب المثلی در بلژیک داریم که می گوید: ترسِ از ترس ها، خودش ترسناک تر است!

منبع: برترین ها

به "گپ و گفتی با یک زوج ماجراجوی بلژیکی؛ دور دنیا با یک وَن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گپ و گفتی با یک زوج ماجراجوی بلژیکی؛ دور دنیا با یک وَن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید