پاییز اروپا راهش را گم نموده

قدیم قدیما تهرانی ها و مردم شهرهای اطرافش برای تفریح و استراحت به باغشهر کرج پناه می آوردند چرا که کوههای البرز متصل است و کوهستان و طبیعت سرسبز فراوان دارد.

پاییز اروپا راهش را گم نموده

درسته که کرج و طبیعتش، سرسبزی قدیم را ندارد اما هنوز اثری از آن باغهای کرج در برخی مناطق همچون دنیا شهر و یا مهرشهر می توان پیدا کرد؛ زیبایی این باغشهر منحصر به بهار و شکوفه های حیرت انگیز درختان سیب و گیلاسش نیست و پاییزش نیز با ترکیب رنگ های طلایی و یاقوتی اش آرامش عجیبی به انسان می دهد؛ برای دیدن درختان انبوه با رنگ های فوق العاده اش نیازی به سفر به اروپا برای دیدن پاییزهای معروفش در دنیا نیست و در کرج و اطراف جاده چالوس هم هنوز هست باغهایی که انعکاسی جذاب از شاخ و برگ درختان را به نمایش بگذارد.

جاییکه نور پاییزی، آن را از همیشه جذاب تر و زیباتر می نماید. با تپه های پوشیده از طلا و یاقوت احاطه شده و مکانی بسیار مناسب برای پیاده روی است و قطعا منطقه ای ایده آل برای لذت بردن از تماشای رنگ های پاییزی با چشم انداز مسحور نماینده رشته کوه البرز است.

حالا هم که بخش عمده ای از باغات کرج تغییر کاربری داده شده و از بین رفته ولی انگار هنوز مردم کرج آن را باور نداشته، آن را با هویت قبلی می شناسند و آنرا باغشهر خطاب می نمایند و به همین خاطر است که مسئولان شهری با وجود همه مسائلی که برای حفط طبیعت شهر وجود دارد و پول کلانی که در تغییر کاربری ها نهفته می خواهند هویت این شهر را حفظ و باغشهرها را احیا نمایند.

کرج در کوهپایه رشته کوه البرز واقع شده؛ یک منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا بوده، این منطقه باغ های زیادی داشته و تا همین چند سال پیش هم باغشهر خطابش می کردند، اما از 30 سال پیش تاکنون با شدت دریافت رشد و توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت، نیمی از فضای سبز کرج به دلیل تغییر کاربری و ساختمان سازی از بین رفته و سیمان و بتن جایگزین درختان انبوه شده است.

به عبارت دیگر شهر کرج، مرکز استان البرز در گذشته ای نه چندان دور، با توجه به آب و هوای مناسب و وجود منابع آبی چون رودخانه کرج، باغ شهری سبز با درختان کهن و بی شمار بود اما طی 30 سال اخیر و با هجوم جمعیت از سراسر ایران به این شهر، رفته رفته باغ های آن تخریب و با مناطق مسکونی و راه ها جایگزین شده است.

امروز کرج، با جمعیتی بالغ بر 1.6 میلیون نفر پس از تهران بزرگ ترین شهر مهاجرپذیر ایران است و اگر این روند ادامه داشته باشد هر روز مسائل بیش تری دامن گیر این استان خواهد بود.

با وجود همه ناملایماتی که به باغشهر کرج روا داشته شده، هنوز هم فضای سبز کرج نفس می کشد و همین باغ هایی که همچنان باقی مانده، در طول سال جلوه ای زیبا به کلانشهر کرج می دهند؛ دیدن پاییز کرج خالی از لطف نیست. به عنوان مثال دنیاشهر کرج در استان البرز به خاطر وجود درخت های قدیمی بسیار معروف است و فصل پاییز این منطقه یکی از زیباترین مناطق این شهر را تشکیل می دهد.

کرج، روزی باغ شهر بود

استاندار پیشین البرز هم بر این موضوع تاکید دارد و در آیین درختکاری که در اسفند ماه سال گذشته گفته، حفظ منابع طبیعی کرج به نوعی بازگشت به هویت باغ شهری خواهد بود و اضافه نموده، کاشت درخت تنها موضوع مورد اهمیت نیست و نباید فقط به آن اکتفا کرد بلکه مراقبت و مداومت نگهبانی از درخت نیز به همان اندازه مهم بوده و نباید از آن غفلت کرد.

وی ادامه داده، ورزشکاران از جمله افرادی هستند که می تواند دو موضوع کاشت و نگهداری از درخت را اشاعه دهند. به عنوان مثال کوهنوردان می توانند با کاشت نهال، هر بار که به طبیعت سر می زنند آن نهال را آبیاری و از آن حفاظت نمایند تا از این طریق به حفظ طبیعت یاری نمایند.

استاندار سابق تصریح نموده، در دنیای امروزی که مدرنیته بر زندگی ما سایه افکنده است تنها تکیه زدن زیر سایه یک درخت است که می تواند لحظاتی ما را از دغدغه ها و دلمشغولی ها دور نماید.

محله باغات کرج احیا می شوند

پیمان بضاعتی پور، سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به شناسایی شدن 200 هکتار عرصه کوچه باغی برای اجرای طرح احیای محله باغات کرج پیش از این به خبرنگار خبرنگاران گفته، از قدیم کرج به عنوان باغشهری که مردم برای تفریح و استراحت به آن پناه می آوردند معروف بوده است. به جز هویت باغشهری، این شهرستان با سلسله جبال البرز نیز شناخته می گردد و این کوه به نوعی هویت طبیعی کرج محسوب می گردد.

وی اضافه کرده، هر چند طی سال های گذشته بخش عمده ای از باغات کرج تغییر کاربری داده شده و از بین رفته اند ولی هنوز هم مردم، کرج را با هویت قبلی می شناسند به همین دلیل باید برای احیای این هویت کوشش کنیم.

وی شرح داده در حال حاضر 286 هکتار باغ در کلاک، 74 هکتار در سرحدآباد و 50 هکتار هم در دنیاشهر داریم که برای حفظ، نگهداری و جلوگیری از تغییر کاربری آنها اقدامات زیادی صورت می گیرد. اجرای طرح های ویژه آبیاری، مبارزه مستمر با آفات و جایگزین کردن درختان جوان به جای گونه های پیر و فرسوده تنها بخشی از این اقدامات است و یا شهرداری 15 تا 20 میلیارد تومان برا احیای محلات قدیمی کرج که مشجر هستند مثل ضلع جنوبی سرحدآباد که به رودخانه کرج منتهی می گردد، اختصاص داده است.

او گفته، این کوچه ها که اغلب با درختان کهنسال شناخته می شوند؛ در طرح احیای محله باغات بهسازی و همگون سازی خواهند شد. اگر امکان داشته باشد این محلات را به پاتوق تبدیل می گردد و با تغییر کاربری برخی واحدهای مسکونی، تعدادی چایخانه و قهوه خانه در این فضاها ایجاد می گردد تا از این طریق گردشگری این مناطق رونق بگیرد.

نابودی نیمی از فضای سبز کرج در 30 سال گذشته

حسین محمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز نیز اسفند گذشته گفته، طی 30 سال گذشته 50 درصد از فضای سبز کرج تغییر کاربری داده شده است.

محمدی با بیان این که در این وضعیت باغ شهر کرج به شهر خاکستری تبدیل شده است، ادامه داده، برای مقابله با این وضعیت در دولت تدبیر و امید برنامه پایش آلودگی هوای کلانشهرها به تصویب رسید که حفظ و توسعه فضای سبز یکی از برنامه های آن است. در این راستا قرار است باغ سیب مهرشهر کرج با پیگیری یک برنامه سه ساله احیا گردد.

وی اضافه کرده، بنیاد مستضعفان هم به کندن درختان مسن و بیمار اقدام نموده و بیش از 70 هکتار از این باغ مجدداً در حال کشت است.

کرج، باغ شهر دیروز و کلانشهر امروز

عبدالهی، بخشدار آسارا هم گفته، متاسفانه مسیر زیبای جاده چالوس به علت ساخت و سازهای غیر مجاز دیگر آن زیبایی سابق را ندارد و به زحمت می توان آنرا پنجاهمین جاده زیبای دنیا نامید.

وی ادامه داده، متاسفانه بسیاری از قوانین در خصوص مبارزه با ساخت و سازهای غیر مجاز از ضمانت اجرایی مناسبی برخوردار نیستند و امیدواریم به جایی برسیم تا قوانین مناسبی در این خصوص وضع گردد.

محمدی درباره سرنوشت 350 هکتار از باغ سیب پیش از این گفته، باغ سیب به دلیل نگه داری نامناسب، قطع درختان به بهانه بی آبی و احیای باغ در حال از بین رفتن بود. 2000 حلقه درخت با بهانه احیای درختان سیب از این باغ قطع شد در حالی که احیای باغ باید با قطع تدریجی انجام گردد. اگر خیزش عمومی مردم با آگاهی بالا و حضور مدیران حفاطت محیط زیست و جهاد کشاورزی در کنار مردم نبود معین نبود سرنوشت این باغ چه می شد.

وی اضافه کرد: ما در خصوص باغ سیب نامه ای به دکترابتکار، معاون وقت رئیس جمهوری ارسال و خواستیم تا مانند گذشته از آن محافظت گردد. در این رابطه تقاضا داریم این باغ با حفظ کاربری در اختیار شهرداری یا موسسه تحقیقاتی جهاد کشاورزی قرار بگیرد.

به گفته مدیر حفاظت استان البرز در سال 93 30 درصد از باغ سیب خشک شده و کارکرد لازم را ندارد. سرانه فضای سبز در استان البرز 13.5 مترمربع است درحالی که در طرح تفصیلی سرانه فضای سبز 18 متر عنوان شده است.

وی ادامه داده، توسعه پدیده بیابان زایی و در معرض فرسایش باد قرار داشتن حدود 50 هکتار از مساحت استان در غرب و جنوب غرب به علاوه دشتهای جنوب قزوین و دشتهایی از غرب استان تهران و شمال شرقی استان مرکزی و وقوع خشکسالی در سال گذشته در حال حاضر استان را با پدیده ریزگرد از استان مرکزی و قزوین روبرو نموده است.

استان البرز با مساحتی حدود 520 هزار هکتار معادل 4/4 درصد مساحت کشور، جمعیتی بالغ بر 4/7 میلیون نفر را در خود جا داده است که این جمعیت سالانه با 3.5 درصد رشد، افزایش می یابد، جمعیتی که عمدتا با مهاجرت همراه است و نه رشد طبیعی.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پاییز اروپا راهش را گم نموده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز اروپا راهش را گم نموده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید