پسماندهای خطرناک 4500 مرکز درمانی مرکز کجا می روند؟ ، جمع آوری مبهم7500 مرکز فراوری زباله عفونی مرکز ، شکایت شهرداری از شرکت های خصوصی

به گزارش وبلاگ نوکیا، پسماندهای بیمارستانی جزء آلوده­ ترین زباله ها است و اگر فرایند جمع آوری و دفع آنها به درستی انجام نشود؛ ممکن است به انتقال انواع بیماری های خطرناک مانند ایدز، هپاتیت منجر شده یا معضلاتی چون آلوده شدن سفره های آب زیرزمینی را در پی داشته باشد.4500

پسماندهای خطرناک 4500 مرکز درمانی مرکز کجا می روند؟ ، جمع آوری مبهم7500 مرکز فراوری زباله عفونی مرکز ، شکایت شهرداری از شرکت های خصوصی

وبلاگ نوکیا- پریسا نوری: با توجه به اینکه در حال حاضر سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متولی جمع آوری و دفع ضایعات بیمارستانی است، با حبیب کاری مدیر پسماندهای بیمارستانی این سازمان درباره کم و کیف پسماندهای بیمارستانی کلانشهر تهران گفت وگو کردیم.

خواندنی بیشتر را اینجا دنبال کنید

 • آیا شهرداری تهران متولی جمع آوری پسماندهای بیمارستانی است؟

خیر. طبق قانون جمع آوری و دفع بهداشتی زباله های بیمارستانی بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست است، اما در حال حاضر شهرداری این وظیفه را به عهده گرفته است.

 • به جز بیمارستان ها و درمانگاه، چه مراکزی پسماند عفونی فراوری می نمایند؟

کلینیک های دامپزشکی، مراکز دندانپزشکی و جراحی، مطب ها و ساختمان پزشکان، مراکز سالمندان، مراکز رادیولوژی، مراکز ترک اعتیاد و حتی آرایشگاه ها و سالن های زیبایی که تتو و خالکوبی و ... انجام می دهند هم پسماند عفونی فراوری می نمایند.

 • تعداد این مراکز در تهران چقدر است؟

طبق آنالیز هایی که با معاونت منطقه ها انجام دادیم، در تهران حدود 12 هزار واحد زباله عفونی فراوری می نمایند و ما با 4 هزار و 500 مرکز برای جمع آوری پسماندشان قرارداد داریم. ولی بقیه به علت اینکه الزام و اجباری روی آنها نیست با ما همکاری نمی نمایند.

 • پس این احتمال وجود دارد که مراکزی که زباله عفونی فراوری می نمایند، پسماندهایشان به صورت غیراصولی جمع آوری گردد؟

متاسفانه بله. به علت اهمیت این موضوع جلسات متعددی با سازمان نظام پزشکی گذاشتیم و آنها را قانع کردیم که مراکز را مکلف به بستن قرارداد برای جمع آوری زباله هایشان نمایند.

 • چه اندازه زباله بیمارستانی در تهران جمع آوری می گردد؟

در تهران ماهانه بین 3 هزار و 900 تا 4 هزار و 100 تن زباله بیمارستانی جمع آوری می گردد که از این رقم 2 هزار و 100 تن زباله عفونی است و بقیه زباله معمولی یا شبه خانگی است. لازم به شرح است که زباله های معمولی یا شبه خانگی مانند ظروف غذای بیماران، زباله بخش اداری بیمارستان و ... است و زباله عفونی که به نام زباله های خطرناک بیمارستان از آنها یاد می­ گردد؛ شامل سرنگ ها، وسایل تزریقات و پانسمان و ...هستند.

 • روند جمع آوری تا دفن زباله های عفونی بیمارستانی در تهران چگونه است؟

برای جمع آوری زباله های بیمارستانی، 55 دستگاه ماشین مکانیزه ویژه حمل زباله بیمارستانی در سه شیفت صبح، عصر و شب فعالیت می نمایند. از این تعداد 40 دستگاه ویژه حمل زباله های عفونی و 15 دستگاه ویژه زباله های عادی هستند. مراکز درمانی موظفند زباله های عفونی و غیرعفونی را پس از اتوکلاو (فرایند خشک و بی خطر کردن زباله) در کیسه های زرد و مخازنی که به این مظور تهیه شده، قرار دهند. ماشین های مخصوص حمل زباله سازمان پسماند، راس ساعتی مقرر به این مراکز مراجعه و زباله هایشان را تحویل می گیرند و برای تخلیه به کهریزک می برند. شرح این موضوع لازم است که محل و نوع دفع زباله های عفونی و معمولی بیمارستانی با یکدیگر و با زباله های شهری کاملا فرق دارد. زباله های عفونی در مسیری مجزا به سلول های عفونی منتقل شده و در حفره هایی که زیر آن سفره هایی واقع شده است تخلیه می شوند و پس از چندین بار آهک پاشی و سم زدایی دفن می شوند و زباله های غیرعفونی هم در مسیری مجزا مورد سم زدایی قرار گرفته و دفن می شوند. البته موضوع تفکیک زباله های عفونی و غیرعفونی بیمارستانی 3 سال است که انجام می گردد تا پیش از آن همه زباله های بیمارستانی در رده عفونی قرار می گرفت، اما چون دفن زباله های عفونی هزینه بر است، این تفکیک انجام شد.

 • هزینه جمع آوری و دفن زباله های بیمارستانی چقدر است؟

بر طبق مصوبه شورای شهر سال جاری هزینه جمع آوری و دفع زباله های بیمارستانی کیلویی 3 هزار و 160 تومان است که تقریبا نیمی از آن هزینه دفع بهداشتی و نیم دیگر هزینه حمل و نقل است. این رقم کمترین مقدار دریافتی برای زباله و تقریبا قیمت تمام شده است. یعنی شهرداری هیچ درآمد از این موضوع ندارد.

 • صحبت از درآمد شد، با توجه به اینکه زباله های بیمارستانی جزو پسماندهای خشک با ارزش به حساب می آیند، چه نظارتی بر روند کار پیمانکاران برای جمع آوری دقیق این زباله ها وجود دارد؟

بله اجزایی مثل پلاستیک سرم ها، قوطی نوشیدنی ها و کمپوت ها، ظرف غذای آلومینیومی بیمارستانی و ... جزو پسماندهای با ارزش است اما این زباله ها به محض بارگیری تا مرحله تخلیه در کهریزک کنترل می شوند. در واقع خودروهای سازمان مدیریت پسماند شهرداری، هوشمند و دارای جی پی اس، دوربین، چراغ گردان و پرژکتورهای مخصوص، سنسورهای خطی، دستگاه های تگ خوان و به سامانه کنترل و نظارت متصل هستند. بعلاوه مسیر حمل زباله ها تعریف شده است و با جی. پی. اسی که روی خودرو نصب است کنترل می گردد.

 • شرکت های خصوصی به فرایند جمع آوری زباله ورود ننموده اند؟

متاسفانه چند شرکت خصوصی به بهانه اینکه جمع آوری زباله بیمارستانی نباید در انحصار شهرداری باشد، به این ماجرا وارد شده اند. وزارت بهداشت هم بعضی مراکز درمانی را مکلف نموده که زباله هایشان را به این شرکت ها بدهند. با این حال اگر کارشان را درست انجام می دادند، جای نگرانی نبود اما متاسفانه ماشین حمل زباله شان شبیه وانت های معمولی فروش میوه است و متصدی آن هم بدون رعایت کمترین پروتکل زباله ها را جمع می نماید. جالب است که این شرکت ها به ازای هر کیلو زباله بیمارستانی 8 هزار تومان از مراکز می گیرند در حالی که قیمت ما 3 هزار و 160 تومان است. ما با این شرکت ها هم وارد مذاکره شدیم و گفتیم حداقل زباله ها را بدهید ما ضدعفونی کنیم، ولی فعلا بی نتیجه بوده است، از این رو از آنها به خاطر حمل و دفع غیربهداشتی زباله ها از این شرکت ها به وزارت بهداشت شکایت کردیم و این موضوع را پیگیری می کنیم.

 • در ابتدای صحبت هایتان اشاره کردید که تقریبا 7 هزار و 500 مرکزی که در تهران زباله عفونی فراوری می نمایند، برای جمع آوری پسماندشان با شهرداری قرارداد ندارند و ممکن است زباله هایشان با زباله های شهری مخلوط گردد. چه راهکاری برای برطرف این معضل دارید؟

ما بارها با سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت درباره این موضوع صحبت نموده ایم. بعضی از این مراکز به علت هزینه جمع آوری پسماند حاضر نیستند با ما همکاری نمایند. یعنی پزشک ترجیح می دهد کیسه زباله مطبش را در مخزن سر کوچه بگذارد، این در حالی است که حتی اگر یک سرنگ داخل مخزن باشد زباله کل مخزن عفونی می گردد. یک روش بازدارندگی برای این مراکز این است که پس از شناسایی اخطار دهیم و اگر نسبت به اخطار بی توجه باشند طبق مصوبه شورای شهر جریمه می شوند و رقم جریمه طوری است که به نفعشان است برای جمع آوری زباله های عفونی شان قرارداد ببندند. البته از مردم درخواست می کنیم در فرایند شناسایی این واحدها به ما یاری نمایند و مراکز درمانی و مطب هایی که زباله هایشان را در مخزن شهری می گذارند را به سامانه 137 اطلاع دهند.

 • ممکن است بعضی از این افراد از فرایند جمع آوری زباله عفونی بی اطلاع باشند؟

بله گاهی پزشک یا مسئول مرکز درمانی از اینکه زباله هایشان با زباله های شهری فرق دارد، بی اطلاع هستند. بعضی پزشکان می گویند ما همه چیز درباره بیماری ها می دانیم، اما درباره چگونگی نگهداری زباله های عفونی آموزش ندیده ایم. از این رو ما از 2 ماه پیش 500 آموزشگر را به مراکز درمانی و مطب ها فرستادیم تا شیوه صحیح جمع آوری و نگهداری زباله عفونی را به آنها آموزش می دهند. چون در منطقه 2 بیشترین تعدادمطب و مرکز درمانی خرد وجود دارد، این آموزش ها را به صورت پایلوت از این منطقه آغاز نموده ایم.

جمع آوری زباله های بیمارستانی به روایت اعداد

3900 تا 4100 تن زباله هر ماه از مراکز درمانی تهران جمع آوری می گردد که نیمی از آن را زباله های عفونی و نیمه دیگر را پسماند شبه خانگی یا غیر عفونی تشکیل می دهند.

12 هزار مرکز درمانی و بهداشتی در تهران زباله عفونی فراوری می نمایند که از این تعداد، 4 هزار و 500 مرکز زباله هایشان را برای جمع آوری و دفع بهداشتی به شهرداری تحویل می دهند.

3 هزار و 160 تومان به ازای هر کیلوگرم، نرخ جمع آوری و دفع پسماند بیمارستانی در سال 1401 است که به وسیله شورای اسلامی شهر تهران تصویب شده است.

منطقه 6 با وجود 34 بیمارستان و 334 مرکز درمانی خرد و فراوری ماهانه 439 تن پسماند عفونی بیشترین رقم را به خود اختصاص داده است.

منطقه 2 با داشتن 10 بیمارستان و 624 مطب و کلینیک و فراوری ماهانه 293 تن پسماند بیمارستانی در رتبه دوم واقع شده است.

منطقه 21 با وجود یک بیمارستان و 61 مطب و مرکز درمانی و فراوری ماهانه 5 تن پسماند کمترین مقدار فراوری پسماند بیمارستانی را در بین منطقه ها 22 گانه دارد.

 • زباله گردها در کوچه های آشتی کنان در پی چه می گردند؟ | مشقت های جمع آوری زباله از کوچه های پلکانی و باریک شهر
 • ایستگاه پسماند با مسائل تفکیک نشده زیست محیطی | روزانه 700تن زباله در اینجا تخلیه می گردد
 • چگونه زباله در خلازیر به مصیبت لاینحل تبدیل می گردد؟
منبع: همشهری آنلاین

به "پسماندهای خطرناک 4500 مرکز درمانی مرکز کجا می روند؟ ، جمع آوری مبهم7500 مرکز فراوری زباله عفونی مرکز ، شکایت شهرداری از شرکت های خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندهای خطرناک 4500 مرکز درمانی مرکز کجا می روند؟ ، جمع آوری مبهم7500 مرکز فراوری زباله عفونی مرکز ، شکایت شهرداری از شرکت های خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید