چرا دوستان زیادی دور و برتان نیست؟

به گزارش وبلاگ نوکیا، یکی از اصلی ترین دلایل نداشتن دوست صمیمی و خوب ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران به علت خجالتی بودن است. دلایل خجالتی بودن یک بحث مفصل خواهد بود، اما به طور کلی این مسئله از اعتماد به نفس پایین، احتیاط و محافظه کاری بیش از حد، عدم باور به خود و ... ناشی می گردد. خواندن مقاله برقراری ارتباط با دیگران به شما یاری می نماید تا بتوانید دوستان خوب و صمیمی پیدا کنید.

چرا دوستان زیادی دور و برتان نیست؟

وبلاگ نوکیا | دلایل نداشتن دوست، جدایی و دوری از دیگران بسیار گسترده است و تمام ابعاد زندگی ما را دخیل می نماید. اما مهم ترین دلیل نداشتن دوست صمیمی تجربیات دوران کودکی یا سبک های تربیتی خانواده است که در ادامه بیشتر درباره آن و دیگر علل صحبت خواهیم کرد.

مهم ترین دلیل ناتوانی در دوستیابی خانواده است. بعضی خانواده ها روابط محدود و بسته را به بچه ها آموزش داده اند یا آن ها را محتاط، محافظه کار، بی اعتماد به دیگران و غیر اجتماعی بار آورده اند. در اینگونه مواقع روانشناس و مشاور خانواده می تواند با تحلیل الگو های رفتاری و سیستم خانواده، دلیل را رفع و به فرد یاری کند که او فراتر از الگو های خانواده رفتار کند.

یکی از اصلی ترین دلایل نداشتن دوست صمیمی و خوب ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران به دلیل خجالتی بودن است. دلایل خجالتی بودن یک بحث مفصل خواهد بود، اما به طور کلی این مسئله از اعتماد به نفس پایین، احتیاط و محافظه کاری بیش از حد، عدم باور به خود و ... ناشی می گردد. خواندن مقاله برقراری ارتباط با دیگران به شما یاری می نماید تا بتوانید دوستان خوب و صمیمی پیدا کنید.

گاهی افرادی درست یا اشتباه، به دیگران نگاه از بالا دارند. غرور بیش از حد آن ها باعث می گردد دیگران را کمتر از خود ببینید و نخواهند با نزدیک شدن به آن ها سطح خود را پایین بیاورند. اشتباه بودن این نگاه کاملا معین بوده و باعث تنها ماندن می گردد.

1. اهل ناله و شکایت هستید

اگر همواره در حال غر زدن درباره شغل تان، بی پولی تان یا بی عدالتی های زندگی هستید، تعجبی ندارد که دیگران میلی به وقت گذرانی با شما نداشته باشند. گله و شکایت خیلی سریع حوصله سربر می گردد و دیگران را کلافه می نماید! سعی کنید مثبت باشید و درباره چیزهای جالب و نه مسائل ناتمام تان حرف بزنید.

2. در رابطه عاطفی، دوستان تان را فراموش می کنید

اگر درطول رابطه عاطفی خود فراموش می کنید دوستانی هم دارید، احتمالا آنها هم منتظر نمی مانند تا هر وقت دل تان خواست و به مسئله ای برخوردید، مخاطب داستان های غم انگیزتان باشند! آنها هم شما را فراموش می نمایند و به زندگی شان بدون شما ادامه می دهند. باید به شکلی متعادل ارتباط تان را با دوستان تان حفظ کنید.

3. خودخواه هستید

این را هم درنظر بگیرید که شاید چون خودخواه هستید، هیچ دوستی ندارید. دوستی نیازمند ازخودگذشتگی است نه خودخواهی. اگر همواره فقط به خواست خودتان اهمیت می دهید، به احتمال زیاد دوستان تان نمی توانند برای مدت طولانی کنارتان بمانند.

4. به دوستان تان بی توجه هستید

اگر برای تان مهم نیست که در زندگی دوست تان چه می گذرد و او چه سختی ها یا خوشی هایی را پشت سر می گذراند، ممکن است او از ادامه دوستی با شما دلسرد گردد. باید نشان بدهید رخدادهای زندگی دوست تان برای شما اهمیت دارد. آدم ها معمولا در رویارویی با بی توجهی دیگران نسبت به خودشان یا عواطف شان، احساس بی احترامی می نمایند.

5. حسود هستید

اگر به ماشین نوِ دوست تان، ترفیع شغلی او یا نامزد کردنش حسادت می کنید، دچار مشکل خواهید شد. باید از موفقیت دوستان تان مسرور باشید و در کنارشان جشن بگیرید. ولی اگر حسود باشید، در رفتارتان آشکار می گردد حتی اگر سعی کنید پنهانش کنید.

6. در پی توجه هستید

بیشتر آدم ها تمایلی ندارند با افرادی در ارتباط باشند که مسائل را بزرگ می نمایند. اگر پیوسته با سروصدا دیگران را سرزنش می کنید، رازدار خوبی نیستید و به شکل ارادی دیگران را ناراحت می کنید، عجیب نیست که دیگران از اطراف تان پراکنده شوند.

7. معامله گر هستید

بده بستان در رابطه دوستی جای ندارد! اگر همواره حواس تان به این است که نوبت چه کسی که بگوید به کدام کافه برویم یا نوبت کیست که به دیگری زنگ بزند، احتمالا دوستان تان را از خود می رانید. در دوستی باید بخشنده باشید و انتظار تساوی همیشگی را نداشته باشید.

8. زیادی از دوستان تان انتظار دارید

انتظار اینکه دوستان همواره دردسترس باشند و همواره خواسته هایتان را برآورده نمایند، راه به جایی نمی برد. ممکن است دوستان تان گاهی احساسات تان را جریحه دار و هرازگاهی هم ناامیدتان نمایند. اما این به معنی نیست که دوستان بدی هستند و باید رابطه تان را با آنها تمام کنید. سعی کنید آنها را ببخشید.

9. اهل سخن پراکنی هستید

اگر همواره درحال صحبت از دیگران و سخن پراکنی باشید، آدم ها می فهمند که احتمالا پست سر آنها هم صحبت می کنید. از دیگران بدگویی نکنید و به شایعه ها دامن نزنید. درمقابل نشان دهید قابل اعتماد هستید و به حریم شخصی دیگران احترام می گذارید.

10. زورگو هستید

برای خیلی ها زورگویی با ترک مدرسه تمام نمی گردد. ادای رئیس ها را درآوردن و طلبکاری، آدم ها را از شما دور می نماید. اشکالی ندارد که قاطع باشید اما حواس تان باشد از خط قرمز عبور نکنید و نسبت به دوستان تان رفتار هجومی نداشته باشید. به حقوق دیگران احترام بگذارید و برای توسعه یک رابطه سالم کوشش کنید.

11. اهل بیرون رفتن نیستید

با همه اینها ممکن است نداشتن دوست اصلا ربطی به ویژگی های شخصیتی شما نداشته باشد، بلکه تنها دلیلش این باشد که بخت ملاقات آدم هایی را که از بودن با آنها لذت می برید، نداشته اید! اگر این طور است با توجه به سلیقه و علاقه مندی هایتان در پی فرصتی برای ملاقات با آدم های تازه و شروع مکالمه با غریبه ها باشید. شاید دوستی محکم و درازمدتی شکل بگیرد!

منبع: فرادید

به "چرا دوستان زیادی دور و برتان نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دوستان زیادی دور و برتان نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید