کلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شکل

به گزارش وبلاگ نوکیا به نقل از نیواطلس، به تازگی یک کلاه ایمنی برای مسابقات دوچرخه سواری طراحی شده که در عین آنکه به تهویه هوای اطراف سر کاربر خود یاری می نماید، ویژگی های آیرودینامیکی آن حفظ شده است. جالب آنکه شکل این کلاه ایمنی در مراحل مختلف مسابقه تغییر می نماید.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شکل

جیمز نواک یکی از محققان دانشگاه دیکین در این باره می گوید: بیشتر کلاه های ایمنی محصولات ثابتی هستند و بنابر شرایط تغییر نمی نمایند. کلاه های مذکور طوری طراحی می شوند که برای کاهش نیروی پسا (drag force)، هیچ راهی برای تهویه هوا در آنها به کار نرفته در نتیجه ورزشکاران فقط می توانند به مدت کوتاهی از آنها استفاده نمایند. زیرا این کلاه های ایمنی خطر بیش از اندازه داغ شدن را در بردارند.

در مسابقات بزرگ مانند توردوفرانس (Tour de France) که هر مرحله از آن 6 ساعت طول می کشد، استفاده از این کلاه های ایمنی کار بسیار مسئله ای است.

به همین دلیل نواک با یاری پرینتر سه بعدی یک کلاه ایمنی طراحی شده که در صورت احتیاج دریچه هایی در آن باز می گردد. این طرح Dynaero نام دارد و با استفاده از بلوتوث به رایانه ها و حسگرهای نصب شده در دوچرخه یا موبایل متصل می گردد. به این ترتیب دریچه های مذکور با توجه به تغییرات دما، سرعت یا شرایط دیگر باز و بسته می شوند.

نواک در این باره شرح می دهد: این کلاه ایمنی دارای حسگر بلوتوث، موتور میکرو سروو (micro servo) و همچنین اپلیکیشن مخصوصی خواهد بود که با استفاده از حسگرهای سرعت سنج، میزان سرعت را کنترل و دریچه ها را باز می نماید. نسخه های بعدی این کلاه ایمنی به طیف مختلفی از حسگرهای دوچرخه سواری و پوشیدنی متصل خواهند بود.

البته پروژه نواک در مراحل اولیه است،اما او یک نمونه اولیه از کلاه ایمنی مذکور را با یاری پرینتر 3 بعدی ساخته و آن را در تونل باد آزمایش نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاه ایمنی دوچرخه سواری با قابلیت تغییر شکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید