گام تازه سنا برای استیضاح ترامپ

به گزارش وبلاگ نوکیا، ایرنا نوشت: کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه ای را تصویب کرد که شامل دستورالعمل های لازم برای انجام تحقیقات در زمینه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور است.

گام تازه سنا برای استیضاح ترامپ

به گزارش تارنمای هیل، این قطعنامه پس از 2 ساعت بحث و با 24 رای موافق در مقابل 17 رای مخالف به تصویب رسید.

این قطعنامه به منزله شروع رسمی روند استیضاح ترامپ نیست اما نخستین باری است که کمیته قضایی مجلس نمایندگان مصوبه ای ارائه می دهد که زمینه را برای شروع تحقیقات گسترده در خصوص تخلفات ترامپ و حرکت به سمت استیضاح وی فراهم می نماید.

به نوشته تارنمای ان.بی.سی نیوز، این قطعنامه به جرالد نادلر رئیس دموکرات کمیته قضایی نمایندگان آمریکا اجازه می دهد تا جلسات استماعی در راستای استیضاح ترامپ برگزار کند.

همچنین وکلای این کمیته اجازه خواهند داشت تا در جلسات استماع فرصت بیشتری برای شاهدان درخواست نمایند. علاوه بر این، وکلای رئیس جمهوری نیز می توانند به صورت مکتوب به سوالات کمیته قضایی پاسخ دهند.

نادلر دموکرات ایالت نیویورک هفته جاری گفت: کمیته قضایی در حال اجرا تحقیقاتی است که به ما امکان می دهد تا معین گردد آیا می توان روند استیضاح ترامپ را شروع کرد یا نه.

نادلر نخستین بار در ماه اوت گذشته بیان کرد که کمیته تحت نظارت وی روند استیضاح رئیس جمهوری را به راه انداخته است که اعلام این مطلب موجی از سردرگمی را به این دلیل که رای گیری رسمی در این رابطه از سوی این کمیته صورت نگرفته بود، به وجود آورد.

اولین جلسه ای که کمیته قضایی در این راستا برنامه ریزی نموده، قرار است 17 سپتامبر (26 شهریور) برگزار گردد. کوری لواندوفسکی مدیر اسبق ستاد انتخاباتی ترامپ در سال 2016 اولین نفری است که به عنوان شاهد به جلسه استماع فراخوانده می گردد.

نشریه آمریکایی واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد: دموکرات های کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند تحقیقاتی را درباره دخالت احتمالی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پرداخت حق السکوت به دو زن که با آنها رابطه نامشروع داشته، شروع نمایند.

موضوع تحقیقات درباره پرداخت حق السکوت به این دو زن فصل تازه ای را در کوشش های چند ماه گذشته مجلس نمایندگان آمریکا برای دستیابی به ادله ای قوی در زمینه طرح استیضاح علیه رئیس جمهوری آمریکا خواهد گگردد.

رهبران حزب دموکرات از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان پیشتر گفته بودند که استیضاح رئیس جمهوری در میان طیف گسترده ای از آمریکایی ها محبوبیت نداشته و همچنین شانسی برای تصویب آن در مجلس سنا که اکثریت آن با جمهوریخواهان است، ندارد.

بیش از 130 نفر از دموکرات ها خواهان شروع طرح رسمی استیضاح هستند اما پلوسی درباره کوشش برای برکناری ترامپ هشدار داده و گفته که این امر بویژه بدون حمایت عمومی تفرقه برانگیز خواهد بود و تهدیدی سیاسی محسوب می گردد.

تاکنون ترامپ و دولت او در جلوگیری از بسیاری از تحقیقاتی که به منظور نظارت بر عملکرد او انجام شده، پیروز بوده و از ارائه اطلاعات خودداری نموده و پاسخی به احضاریه ها در دادگاه نداده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "گام تازه سنا برای استیضاح ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام تازه سنا برای استیضاح ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید