گردشگری، ابزاری برای شناخت هویت

به گزارش وبلاگ نوکیا، خبرگزاری اریا- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، گردشگری می تواند ابزاری برای شناخت هویت باشد و تنها به حوزه اقتصاد نمی پردازد، درواقع مانند ابزاری است که با وام گرفتن از سایر رشته ها، مطرح می گردد. به این شکل، به توسعه فرهیختگی در بخش هایی مانند نشاط اجتماعی، هویت بخشی و اقتصاد پویا در دنیا یاری کند .

گردشگری، ابزاری برای شناخت هویت

به گزارش خبرنگاروبلاگ نوکیادفترمازندران درساری،مهدی ایزدی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اضافه کرد: ازمهم ترین موضوعات مهم اما مغفول مانده، موضوع ادبیات و حکمت است، وقتی شما از دنیا ایرانی صحبت می کنید درواقع در حال مطرح کردن تمامی این موضوعات هستید، صحبت از ادبیات؛ صحبت از هنر ایرانی، فرهنگ، تمدن و بسیاری گزینه های دیگر است، ما درون ادبیات بزرگی به نام دنیا ایرانی حضور داریم که اثرگذاری خود را روی شعر، ادب، فرهنگ، حکمت سالامی، فلسفه و عرفان گذاشته است و امروز؛ باید جایگاه آن را تعیین کنیم، موضوعی که در بیانیه 4 اکتبر خجند بسیار به آن پرداخته شد.

در بیانیه وزیران گردشگری در خجند نیز، گردشگری به عنوان ابزار توسعه مطرح می گردد اما بخش زیادی از آن مربوط به حوزه فرهنگ است، بنابراین پیش از هر چیز حوزه فرهنگ باید دیده گردد، اگر همه گردشگران دنیا را هم به ایران بیاوریم تنها ثروت مادی به دست می آوریم، اما قرار است جایی را به عنوان پایلوت فرهیختگی و فرهنگ معرفی کنیم و بگوییم اینجا ادبیات و فرهنگ وجود دارد.

اگرصحبت از ادبیات و نقش آن در گردشگری می کنیم هدف ما دعوت دنیا به صلح و یکپارچگی است، می خواهیم بگوییم همه ما یک پیکره واحد هستیم و از یک جا آمده ایم، پس بهتر است دریچه گفتمان را به روی یکدیگر باز کنیم؛ تا این که تابع سیاست های تفرقه انگیز دنیا باشیم.

شرق آن چنان که باید در حوزه گردشگری تاریخی و فرهنگی دیده نمی گردد، بااین حال هنوز زاینده است و ظرفیت های حوزه ادبیات و تمدن آن، همچنان موردتوجه شرق شناسان و اندیشکده های بین المللی است، هنوز ادبیات ما ادبیات فرهیخته است، اما گاهی آن چنان در پررنگ کردن ادبیات بومی و قومی اشتباه می کنیم که ادبیات ملی ما دچار خدشه می گردد. فرهنگ های محلی تا جایی ارزشمند هستند که خدشه ای به ادبیات و هویت ملی وارد نکنند و به عنوان بخشی از پازل بزرگ فرهنگی ایران دیده شوند، به ویژه در دنیا پرآشوب امروز که چشم به تقسیم شرق دارد بهتر است درست نگاه کنیم.

گردشگری می تواند ابزاری برای شناخت هویت باشد و تنها به حوزه اقتصاد نمی پردازد، درواقع مانند ابزاری است که با وام گرفتن از سایر رشته ها، مطرح می گردد. به این شکل، به توسعه فرهیختگی در بخش هایی مانند نشاط اجتماعی، هویت بخشی و اقتصاد پویا در دنیا یاری کند، درحقیقت این عوامل سه ضلع اصلی گردشگری در تمام دنیا هستند، وقتی صحبت از فرهیختگی در این دنیا پرآشوب و خشونت طلب می کنیم، گردشگری راهی برای گفتگوی ملت ها و فرهنگ ها در کنار یکدیگر است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "گردشگری، ابزاری برای شناخت هویت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری، ابزاری برای شناخت هویت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید