احتمال افزایش 60 درصدی قیمت مرغ

به گزارش وبلاگ نوکیا، هفته گذشته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی از عرضه مرغ نیمایی از روز شنبه، 28 خرداد، خبر داد. او مطرح نمود که با تغییر منشا تأمین ارز، قطعا دوباره قیمت مرغ در بازار افزایش می یابد. چراکه با توجه به افزایش هزینه های تأمین نهاده ها، می توان گفت که قیمت مرغ نیمایی 60 درصد با قیمت فعلی آن در بازار فاصله دارد.

احتمال افزایش 60 درصدی قیمت مرغ

به گزارش تجارت نیوز، در شرایطی قرار است ارز ترجیحی برای مرغ حذف شود که در همین شرایط هم مرغ های دولتی بدون مشتری مانده اند. از زمانی که دولت نرخ رسمی این محصول را در هر کیلو 59 هزار و 800 تومان خاطرنشان کرد، بیشتر مشتریان بازار را ترک کرده اند. تا جایی که برخی خرده فروشی ها برای فروش محصول قیمت مرغ را تا 37 هزار تومان هم تعدیل کرده اند.

عرضه مرغ نیمایی از هفته جاری

در حالی که قرار بود از شنبه هفته جاری مرغ نیمایی وارد بازار شود، اما خبری از این اتفاق نشد. بر این اساس مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران در گفتگو با تجارت نیوز زمان عرضه مرغ نیمایی را خاطرنشان کرد.

حبیب اسدا…نژاد تشریح کرد: جوجه ریزی بعد از 21 اردیبهشت ماه با ارز نیمایی صورت گرفت. بنابراین مرغ زنده و گوشت مرغی که از یک هفته دیگر وارد بازار می شود، با ارز نیمایی باید محاسبه شود.

او درباره تأثیر این اتفاق بر قیمت مرغ در بازار توضیح داد: قیمت تمام شده مرغ هایی که از هفته آینده وارد بازار می شوند حدود 2.5 برابر قیمت های قدیم و 60 درصد بالاتر از نرخ های کنونی است. بر همین اساس ما امیدوارم دولت یک تصمیم منطقی هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده بگیرد تا شاهد آسیب کمتر به بازار مصرف و تولید باشیم.

وی اضافه کرد: خواسته صنف مرغداران این است که دولت از محل اصلاح نظام یارانه ای (معادل ریالی 9 میلیارد دلار) از صنعت حمایت کند. طوری که از این محل یا مابه التفاوتی به صورت نقدی در اختیار بخش تولید قرار دهد یا اینکه مبلغی را به تجار بدهد تا 40 تا 50 درصد نهاده با قیمت قدیم عرضه شود و جلو زیان مرغدار گرفته شود.

قیمت مرغ باز هم افزایش می یابد؟

اما آیا افزایش قیمت مرغ به معنای عرضه این محصول با نرخ های بالاتر از 100 هزار تومان است؟ اسدا…نژاد در پاسخ به این پرسش تأکید کرد: خیر فعلا مرغ با همان قیمت مصوب توزیع می شود؛ اما با این سیاست تولیدکنندگان زیان هنگفتی می کنند.

در حال حاضر با توجه به اینکه قیمت مرغ در بازار پایین تر از نرخ مصوب (59 هزار و 800 تومان) است؛ اما همچنان بازار خالی از مشتری مانده است. مشخص نیست با عرضه مرغ با ارز نیمایی چه سرنوشتی در انتظار بازار را می کشد؟ آینده ای که ممکن است با عدم اقبال مردم به نابودی تولید ختم شود.

منبع: فرارو

به "احتمال افزایش 60 درصدی قیمت مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش 60 درصدی قیمت مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید