احمد بحری فعال محیط زیست: استفاده از کالای دست دوم را مد کنیم

به گزارش وبلاگ نوکیا، برای زندگی بهتر به زمین بهتری احتیاج داریم. این را دیگر الان همه مردم جهان فهمیده اند، اما راهکار را همه بلد نیستند.

احمد بحری فعال محیط زیست: استفاده از کالای دست دوم را مد کنیم

به گزارش تابناک، اغلب ما فکر می کنیم اگر به جای خودروی شخصی از مترو و اتوبوس استفاده کنیم یا بازیافت کمتری فراوری کنیم سهم خودمان را برای حفاظت از زمین پرداخت نموده ایم و زمان آن است سر آسوده بر بالین بگذاریم، اما آیا این اقدامات کافی است؟

دنیا روزبروز به سمتی می رود که راه حل های نوتری برای حفاظت از محیط زیست از طرف کسانی که دغدغه حفظ آن را دارند ارائه می گردد. یکی از این راه حل ها استفاده از کالا های دست دوم است.

باید بدانیم تقاضای ما برای به دست آوردن مواد بیشتر به معنای آن است که نقاط بیشتری از زمین را تخریب می کنیم. برای تهیه بسیاری از وسایل، مقدار زیادی از انرژی چه به صورت سوخت های فسیلی و چه به صورت های دیگر مانند انرژی برق مصرف می گردد و مجبور می شویم با سوزاندن سوخت های فسیلی به گرم شدن زمین و تغییر اقلیم یاری کنیم.

یکی از راه های ساده و آسان حفظ محیط زیست که شاید به آن فکر هم ننموده باشید، استفاده از وسایل دست دوم به جای فراوری کالا های نو و دست اول است.

روزانه میلیارد ها نوع کالا و محصول در سراسر دنیا فراوری می گردد که بسیاری از آن ها برای کره کوچک ما زیانبارند. آب، برق و منابع طبیعی را می بلعند و با مصرف آن ها زباله های انبوه تری هم به کره زمین اضافه می گردد در حالی که نمونه های دست دوم و کاملا قابل استفاده از آن محصولات در دسترس ماست.

گزارشی که سال گذشته از سوی مجله علمی Nature منتشر شد نشان داد در حال حاضر سالانه فقط 11 میلیون تن پلاستیک به اقیانوس ها راه پیدا می نماید و به زیستگاه های حیات وحش و حیواناتی که در آن ها زندگی می نمایند آسیب می رساند.

این تحقیق نشان داد که اگر اقدامی در این راستا انجام نگردد، این مقدار تا سال 2040 به 29 میلیون تن در سال خواهد رسید.

یکی از این اقدامات فراوری کمتر و در نتیجه زباله کمتر است. اگر بتوانیم موضوع استفاده از کالای دست دوم را به جای کالای نو ترویج کنیم قدم مهمی برای یاری به حفظ زمین برداشته ایم.

احمد بحری فعال حوزه محیط زیست درباره استفاده از کالا های دست دوم و مضراتی که برای زمین دارد می گوید: رواج مصرف کالای دست دومی که هنوز قابل استفاده است باعث می گردد فراوری غیرضروری محصولات کاهش پیدا کند.

او گفت: برای فراوری هر محصولی احتیاجمند چرخش کارخانجات هستیم و به تبع آن آب، برق و سوخت بیشتری هم مصرف می گردد. متناسب با آن کلی آلودگی هم ایجاد می گردد که در جای خودش زیانبار است. هر چقدر از کالای دست دوم استفاده کنیم قطعا آلودگی ها کاهش می یابد و این به بهبود شرایط محیط زیست یاری بزرگی می نماید..

اما مشکل بزرگی که این میان وجود دارد علاقه به مصرف گرایی است. در جامعه مصرف گرای فعلی که رغبت و تمایل شدیدی به استفاده و مخصوصا نمایش کالا های نو وجود دارد چطور می توان مصرف گرایی را کنترل کرد؟

بحری می گوید: واقعا در این موقعیت سخت است بخواهیم این موضع را جا بیندازیم. شاید تنها نکته ای که بتوانیم روی آن مانور دهیم گران بودن کالا ها و اشیا در شرایط فعلی ایران است و از این طریق شاید بگردد مردم را تشویق و ترغیب به استفاده از کالای دست دوم کرد.

وی توضیح داد: البته بعضی ممکن است این مسئله را در شان خود ندانند و استفاده از کالای دست دوم را موجب افت خود یا شخصیتشان بدانند، اما ما وظیفه داریم و باید اطلاع رسانی کنیم، آموزش دهیم و فرهنگسازی کنیم که استفاده از کالای دست دوم به حفظ زمین یاری می نماید. احتیاج داریم گروه هایی که این مسئله را ترویج می دهند تقویت کنیم و توسعه دهیم تا اعضای آن ها روز بروز بیشتر شوند و بر دایره نزدیکان خود تاثیر بگذارند.

این فعال محیط زیست آموزش در مدارس را مهمترین و پایه ای ترین اقدام می داند و می گوید: اگر ما برنامه ریزی کنیم و بتوانیم در همان بدو ورود بچه ها به مدارس این فرهنگسازی را انجام دهیم برد نموده ایم.

بحری ادامه داد: اگر معلمان به دانش آموزان بگویند می توانند و باید از دفتر و مداد دست دومی که در خانه هست و احتمالا متعلق به خواهر و برادر بزرگترشان است استفاده نمایند و احتیاجی به خریدن لوازم التحریر نو وجود ندارد از همان کودکی در فکر بچه ها به عنوان یک ارزش ثبت می گردد.

این دوستدار طبیعت اضافه کرد: بچه ها یاد بگیرند نباید از این مسئله خجالت بکشند و استفاده از وسیله دست دوم کسر شان نیست. اگر معلمان این را جا بیندازند که این یک جور کلاس و پرستیژ است و استفاده از لوازم دست دوم و محیط زیستی بودن مد گردد خیلی یاری بزرگی به این فرهنگسازی است.

امروزه در محاصره دنیای هستیم که شرکت های تبلیغاتی از یکسو و شبکه های اجتماعی از سوی دیگر هر روز فکر ما را برای استفاده از کالای نوتر دستکاری می نمایند.

جوانان، نوجوانان و مخصوصا زن ها در چنبره هزاران پیغام بازرگانی هستند که لابلای پست های اینستاگرام و ویدیو های یوتیوب و تیک تاک لای زرورق عرضه می گردد. تمایل به تجمل و لوکس گرایی مخصوصا با رشد شبکه اجتماعی اینستاگرام به حد زیادی رسیده است. چگونه می توانیم این راستا را تغییر دهیم؟

بحری معتقد است باید از همین شبکه ها برای خنثی کردن تاثیرات مخربشان یاری بگیریم: از قضا فضای مجازی تا حدود زیادی یاری نموده است. جنبش های زیادی هم به وجود آمده که پسماند صفر یکی از آن جنبشهاست.

او گفت: گروه هایی که بازیافت و تفکیک زباله از مبدا را ترویج می نمایند هم گروه های خیلی موفقی بوده اند و هستند. حتی احتیاج داریم صفحات بازتعمیر و بازمصرف را ایجاد کنیم تا افراد لوازم خود را مبادله نمایند و همه متوجه اهمیت حفظ محیط زیست از این راه بشوند. سایت هایی مثل سایت دیوار هم خیلی یاری نموده اند و بیش از این هم می توانند مفید باشند.

چند اصل محیط زیستی وجود دارد که اگر آن ها را سرلوحه کارمان قرار دهیم می توانیم یاری بزرگی به حفظ سلامت کره زمین بکنیم.

یکی اصل بازکاهی است. یعنی سعی کنیم مصرفمان را به حداقل ممکن برسانیم.

دیگری بازمصرف یعنی به جای تهیه وسایل نو، تا جای ممکن از همان وسایل قدیمی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

سومی بازتعمیر است؛ اگر وسیله ای معیوب یا فرسوده است به جای آنکه وسیله ای نو را جایگزین آن کنیم ایرادش را رفع کنیم.

چهارمی بازیافت است که همه با آن آشناییم، وسایل غیرقابل استفاده را به چرخه بازیافت بسپاریم تا از مواد به کار رفته در آن ها بتوان مواد اولیه نو تهیه کرد.

منبع: فرارو

به "احمد بحری فعال محیط زیست: استفاده از کالای دست دوم را مد کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احمد بحری فعال محیط زیست: استفاده از کالای دست دوم را مد کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید