از اتفاق مشابه با سنگ سفیدی در تیم ملی فوتسال چشم پوشی شد

به گزارش وبلاگ نوکیا، وحید شمسایی در مورد ارزیابی اش از سطح مسابقات جام جهانی 2021 فوتسال گفت: در هر دوره از مسابقات جام جهانی، تفسیر نوی از فوتسال می بینیم. در این دوره، خلاقیت کمتر بود ولی قوای جسمانی و تسلط بر کارهای فیزیکی بیشتر شده بود؛ همراه با بررسی و برنامه دقیق. در جام جهانی اخیر دروازه بان ها به اسم یک بازیکن در کارهای هجومی شرکت داشتند؛ دروازه بان های برزیل، قزاقستان و گاهی اسپانیا. این می تواند به خروج تیم از فشار یاری کند. این نکته نو جام جهانی بود.

از اتفاق مشابه با سنگ سفیدی در تیم ملی فوتسال چشم پوشی شد

معاون کمیته فوتسال در مورد شکست های ایران در نیمه دوم تاکید نمود: اگر بخواهیم فنی به بازی ایران نگاه کنیم این فزونین نسل تیم ملی بود که 9 نفر از آنها تشکیل دهنده تیمی بودند که در جام دنیای قبل به اسم سوم رسیدند. قبول کنیم سن تیم ما بالا بود. می گویند آرژانتین و برزیل هم بازیکن مسن داشتند ولی سه یا چهار نفر از آن سن بالایی داشتند در حالی که میانگین سنی تیم ما 34 سال بود.

شمسایی ادامه داد: این تقصیر خودمان است و به گذشته بر می گردد که نتوانستیم برای فوتسال نسل تازه بسازیم. این گروه از بازیکنان که به جام دنیای رفتند، سطح بالاترین نفرات ایران بودند و جایگزین هم نداشتیم. نسل سازی یک فرایند طولانی است. ما باید از تیم های اول دنیا الگوبرداری کنیم ولی به همین تیم ژاپن نگاه کنیم که 5 نفر از بازیکنانش از همان تیم جوانانی بودند که در آسیا قهرمان شدند. هر جا می رویم می گویند سعید احمدعباسی و مسلم اولادقباد در جام دنیای خوب بودند. دلیلش معین است چون آنها جنگنده و جوان هستند.

کاپیتان پیشین تیم ملی فوتسال ایران درباره افت ایران در نیمه دوم مقابل حریفانش یادآور شد: دوست دارم آقای ناظم الشریعه و همکارانش ببینند دلیلش چه بوده است. این اتفاق در بازی با صربستان، آمریکا و آرژانتین رخ داد. حتی بازی با ازبکستان هم برایمان درس نشد.

شمسایی با بیان اینکه تیم ملی قزاقستان به خوبی ایران را بررسی نموده بود و مثل یک بازی شطرنج برابر تیم ملی کشورمان بازی کرد، گفت: قزاقستان در نیمه دوم از جلو تیم ما را پِرس کردند و به تیرک ایران هم زدند. در نیمه دوم ما فقط سه موقعیت داشتیم. قزاق ها لحظه لحظه بازی را کنترل کردند. با کمال احترام و ادب به تمام بازیکنان و مربیان تیم، باید بگویم ما فقط دو تیم چهار نفره داشتیم که از قبل معین بود. مثل این می ماند که سر ایستگاه اتوبوس رسیده ایم و نفرات را تغییر می دهیم. آنها تیم ما را بررسی نموده بودند. یک نفر از بازیکنان ایران به زمین حریف نمی رفت که این به همان برنامه بدنی بر می گردد.

معاون کمیته فوتسال با تاکید بر ضرورت جوانگرایی و پرداخت هزینه این جوانگرایی اظهار کرد: از همینجا می گویم فدراسیون فوتبال، ناظم الشریعه و هرکس دیگری که در تیم ملی است باید سه سال تاوان بدهد و تغییر نسل را کامل انجام بدهد. جام دنیای بعدی سه سال دیگر برگزار می گردد و رسیدن به اسم در آن برای تیم جوان زود است. باید جام دنیای بعد از آن (2028) را به فکر حضور در فینالش باشیم.

شمسایی ادامه داد: بازیکنان تیم ازبکستان 24 تا 26 ساله بودند. در تیم ژاپن چند با تجربه حضور داشتند و بقیه جوان بودند. اولین دوره جام دنیای است که تایلند، ویتنام، تایلند و ژاپن با ایران صعود کردند. فوتسال پیشرفت نموده است اگر به روز نباشید از قافله عقب می مانید.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای انجام بازی تدارکاتی با تیم های بزرگ دنیا داریم، گفت: از همین حالا برای سه سال دیگر و ملاقات محبت آمیز با آرژانتین، اسپانیا و برزیل برنامه ریزی کنیم. با شرایطی که بود، تیم ملی قبل این جام دنیای بازهم هفت مسابقه انجام داد. درست است آقای ناظم الشریعه (سرمربی تیم ملی) گفته باید با تیم های سطح اول بازی می کردیم ولی شرایط برای بیشتر تیم ها همینطور بوده است.

کاپیتان پیشین تیم ملی در مورد تاثیر بازیکنان برزیلی قزاقستان گفت: آنها سه بازیکن برزیلی داشتند. هیگوئیتا دروازه بان قزاقستان عجیب و غریب بود. تاینا که یکی از گل ها را به ایران زد، در همین لیگ ایران و تیم مس سونگون بازی می کرد. همواره قزاقستان را برده ایم ولی هدف آنها معین شده بود. روز اول گفته بودند فینال را می خواهیم و تا چهار تیم برتر بالا آمدند.

شمسایی ادامه داد: اگر قرار است با سه برزیلی به قزاقستان ببازیم این دیدگاه درستی نیست. ما همواره جزو پنج، شش تیم برتر دنیا بوده ایم و روی ما حساب می کردند اما بعد از جام دنیای 2016 کاری نکردیم.

معاون کمیته فوتسال در مورد کنار گذاشتن محمدرضا سنگ سفیدی قبل از بازی با قزاقستان به دلایل انضباطی گفت: نمی دانم آنجا چه اتفاقی افتاده است و دوست ندارم وارد این مقوله شوم اما اگر بحث انضباطی است، اتفاقات دیگری هم افتاد که چشم پوشی شد. نمی دانم چرا اینجا (برای سنگ سفیدی) چشم پوشی نشد. قزاقستان تیم فیزیکی بود و هر جور دوست داشت توپ را حفظ می کرد. سنگ سفیدی بازیکن فیزیکی است. شاید اگر او هم بود، ایران می باخت. با این حال اگر حضور داشت، حداقل یک نفر روی نیمکت بیشتر داشتیم. در سیستم ناظم الشریعه سنگ سفیدی در فزونی عددی مقابل حریفان، یکی از ارکان اصلی بود. به هر حال سرمربی، صاحب اختیار تیم است.

شمسایی بعلاوه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اعزام حسین طیبی با وجود مصدومیت به برنامه ورزش و مردم گفت: حسین طیبی روزی که از بلاروس آمد، دنده اش شکسته بود. پیگیر شدیم و گفتند تا 24 روز نمی تواند تمرین کند ولی بعد از آن می تواند. مربی این ریسک می نماید که بازیکن بین المللی را با خودش به جام دنیای ببرد. در سال 2007، حسین شمس سرمربی تیم ملی، محمد کشاورز را برای نیمه نهایی و فینال با تیم همراه کرد.

وی با تاکید مجدد بر ایجاد تغییر نسل در فوتسال و جوانگرایی اظهار کرد: زمان آقای درودگر، ژوراندینو سرمربی تیم های پایه شد. آن موقع یک دبستان خوب برای فوتسال ایجاد شد و نسل ما از آنجا رشد کرد اما در آن وقفه ایجاد شد. ما تیم های زیر 18 و زیر 23 سال می خواهیم. باید این نسل را تغییر بدهیم ولو اینکه ضرر کنیم. لیگ ما بسیار خوب است و سر وقت برگزار می گردد حتی در دوران کرونا.

معاون کمیته فوتسال در خاتمه گفت: آقای ناظم الشریعه راست می گوید که سن لیگ بالا است. بازیکنان جوان ما محدود هستند ولی باید این ریسک را بپذیریم که تیم زیر 18 سال بازسازی گردد و آن بازیکنان در تیم زیر 23 و بزرگسالان هم در یک جهت و یک ذهنیت جلو بروند. به ناظم الشریعه و کادرش خسته نباشید می گویم. آنها روزهای قشنگی برای ما رقم زدند. ورزش همین است. باید همه به این رشته یاری کنیم. از فدراسیون هم تشکر کنم که در 6 ماه برای فوتسال سنگ تمام گذاشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "از اتفاق مشابه با سنگ سفیدی در تیم ملی فوتسال چشم پوشی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از اتفاق مشابه با سنگ سفیدی در تیم ملی فوتسال چشم پوشی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید