انتشار کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی

به گزارش وبلاگ نوکیا، کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی نوشته مهرداد فلاح زاده با ترجمه سهند سلطاندوست توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.

انتشار کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی

به گزارش وبلاگ نوکیا به نقل از مهر، کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی (قرن پنجم تا نهم هجری قمری) نوشته مهرداد فلاح زاده، به تازگی با ترجمه سهند سلطاندوست توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است. مولف در مقدمه ای که برای چاپ ترجمه فارسی آن نوشته، گفته این اثر در واقع رساله دکترای اوست که آن را 14 سال پیش نوشته و از آن دفاع کرده است. مترجم اثر هم سال 1394 وقتی مشغول نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود در رشته پژوهش هنر بوده، نسخه انگلیسی این کتاب را پیدا می کند و متوجه می شود ترجمه ای به فارسی ندارد.

این کتاب برای درک و تفسیر بهتر تحول مکتوبات فارسی درباره موسیقی نوشته شده و بر رویکردهای متفاوت این آثار و دگرگونی موضوعاتشان تمرکز دارد. بازه زمانی این بررسی و پژوهش هم قرن پنجم تا نهم هجری قمری است؛ دوره ای که می توان آن را عصر کلاسیک مکتوبات فارسی درزمینه موسیقی نامگذاری کرد. بین مکتوبات فارسی درباره موسیقی، می توان دو رویکرد اصلی دینی و غیر دینی را مشاهده کرد که در این کتاب به آن ها پرداخته شده است. مکتوبات دینی و غیردینی در این زمینه هم به 2 صورت تولید و عرضه شده اند؛ یا به صورت اثر یا رساله ای جداگانه و مستقل و یا به صورت جزئی از اثری حجیم تر مثل دانش نامه یا کتابی تاریخی و الاهیاتی.

به جز پیشگفتار مولف بر ترجمه فارسی، مقدمه مترجم، قدردانی و علائم اختصاری، کتاب یک مقدمه و 7 فصل اصلی دارد که پس از آن ها موخره، کتابنامه و نمایه آمده اند. مقدمه این کتاب، دربرگیرنده 8 عنوان است: درآمد، قلمرو پژوهش، هدف و روش، منابع، پیشینه پژوهش، نحوه تنظیم اثر، تعاریف توضیحات و نکات دیگر، یادداشت های مترجم.

عناوین فصل های هفتگانه کتاب هم به ترتیب عبارت است از: خاستگاه ها، مکتوبات موسیقایی قرن پنجم، مکتوبات موسیقایی قرن ششم، مکتوبات موسیقایی قرن هفتم، مکتوبات موسیقایی قرن هشتم، مکتوبات موسیقایی قرن نهم، چکیده جمع بندی و دوره بندی.

در قسمتی از کتاب می خوانیم: از لحاظ اوضاع مذهبی، گرچه شاهرخ و جانشیان او اهل تسنن بودند، مملکت از لحاظ مذهبی آرام بود. این شرایط موجب پیشرفت و شکوفایی غلات شیعه و، تا اندازه محدودی، دیگر فِرق شیعه شد. در خلال همین قرن بود که حتی طریقت صوفیه ای همچون صفویه تحت تاثیر قزلباش ها به غلات شیعه گروید. رشد دیگر طریقت های صوفیه از قبیل حروفیه و نقشبندیه نیز مشهود بود. البته تصوف طی قرن ق نهم/پانزدهم میلادی به لحاظ منش و ماهیت تفاوت زیادی با قرن 8 قمری/14 میلادی داشت. شمار زیادی از طریقت های صوفیه به نظامی گری روی آوردند و مستقیما درگیر نبرد بر سر تفوق سیاسی شدند. طریقت صفوی نماینده آشکار این گرایش در بین تعدادی از طریقت های صوفیه آن زمان بود.

کتاب 230 صفحه ای مکتوبات فارسی در باب موسیقی (قرن پنجم تا نهم هجری قمری) نوشته مهرداد فلاح زاده و ترجمه سهند سلطاندوست در شمارگان 500 نسخه و قیمت 59500 تومان منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "انتشار کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتاب مکتوبات فارسی در باب موسیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید