دوباره به آینه نگاه کن

به گزارش وبلاگ نوکیا، در تعطیلات نوروز، معمولا همه اعضای خانه در تعطیلی و استراحت هستند، جز خانم خانه! در حالی که او هم خسته است و دوست دارد از تعطیلات لذت ببرد.

دوباره به آینه نگاه کن

در بسیاری از خانواده ها در روز تعطیل همه اجازه دارند تا ظهر بخوابند، در حالی که این خانم خانه است که بدیهی است باید زودتر بیدار شود. چرا؟ چون همه به محض بیدار شدن، ناهار می خواهند.

در تعطیلات کسی دست به سیاه و سفید نمی زند؛ جز خانم خانه! چون همه انتظار خانه ای تمیز، مخلفات همراه غذا و عصرانه و شام مفصل دارند؛ چون تعطیلات است.

در تعطیلات همه می توانند برنامه فردی داشته باشند؛ جز خانم خانه! چون مادر باید روز تعطیل در خانه باشد و هزار و یک مثال دیگر.

به تعطیلات نوروز که اتفاقا باز هم باید در خانه بمانیم، نزدیک می شویم. وقت آن شده که درباره راهکارهای داشتن تعطیلاتی آرام و شاد صحبت کنیم تا از زحمت خانم ها در تعطیلات اندکی کم شود و آنها هم بتوانند از هر روز در تعطیلات نوروز لذت ببرند.

برنامه ریزی کنید: اولین کار این است که برای روز تعطیل یا هر روز از تعطیلات نوروز، برنامه ریزی کنید. چطوری؟ برای هر روز برنامه صبحانه، ناهار، شام، نظافت منزل و حتی کوچک ترین کارها را فهرست کنید تا کارها بین اعضای خانواده تقسیم شود. برای مثال یک روز ناهار با خانم، روز بعد با آقا، روز بعد یا یکی از بچه ها و ... به همین ترتیب درباره کارهای دیگر هم تقسیم بندی انجام دهید. به این ترتیب کارها بین همه افراد تقسیم می شود. اگر انجام کاری از عهده کسی برنمی آید، کار یا وظیفه دیگری به او محول کنید.

برنامه جمعی در اولویت: اگر همه اعضای خانواده بدانند که در ساعت مشخصی قرار است برای برنامه خاصی از منزل خارج شوند، همه کوشش می نمایند تا کارهای شخصی یا جمعی به موقع به انتها برسد. بنابراین اولویت را با برنامه دسته جمعی قرار دهید.

خلوت داشته باشید: در ساعت مشخصی از روز، همه اهل خانه می توانند ساعت خلوت داشته باشند. برای مثال یک ساعت صبح و یک ساعت عصر، ساعت خلوت در نظر گرفته شود. در این ساعت هرکسی می تواند برنامه موردعلاقه اش را اجرا کند. مطالعه، ورزش، تماشای فیلم، پیاده روی، رسیدگی به کارهای شخصی و ... همه در این ساعت قابل انجام است. این مدت باعث می شود تا برای بقیه روز انرژی کافی داشته باشید.

به تنهایی برنامه بریزید: بعد از برنامه دسته جمعی اعضای خانواده یا در روزهایی که برنامه ای نیست، خانم خانه می تواند برنامه شخصی خودش را بیرون از منزل داشته باشد. برای مثال قرار با دوستان، خرید تنهایی، ورزش در پارک یا هر برنامه مورد علاقه دیگر. در این مدت حتی می توانید گوشی همراه را خاموش نموده یا همراه خود نبرید تا کاملا احساس آرامش کنید، ساعتی برای خودتان داشته باشید و از مسائل روزمره خانواده کمی فاصله بگیرید.

قوانین را تغییر دهید: اگر همواره صبر می کنید تا اهل منزل از خواب بیدار شوند و دیروقت صبحانه بخورند، از اولین تعطیلات پیش رو این قانون را بشکنید. اگر اهالی خانه این حق را برای شما قائل باشند، گاهی به تنهایی صبحانه مفصلی بخورید و کارهایی را که برای خودتان برنامه ریزی نموده اید، آغاز کنید. لزومی ندارد زمان را از دست بدهید و منتظر بیدارشدن همه بمانید. مانند این قوانین نانوشته که گاهی موجب سلب حقوق اولیه زندگی می شود در زندگی همه ما وجود دارد. به آنها فکر کنید و چنانچه به بنیان خانواده آسیب نمی رسد گاهی شرایط را تغییر دهید.

گاهی تلفن همراه را خاموش کنید: برای این که آرامش بیشتری داشته باشید، در ساعت هایی از روز، تلفن همراه را خاموش کنید و به کارهای دلخواه تان برسید. اگر فرزند یا همسر شما بیرون از منزل باشد یا به عکس شما بیرون از منزل باشید، بعد از هماهنگی با او تلفن را خاموش کنید. به این ترتیب هر لحظه در دسترس نیستید تا کاری محول و استرسی به شما وارد شود. به این ترتیب می توانید آرام تر و شادتر باشید.

به عادت های قبل برگردید: زن ها وقتی فکر می نمایند به یاد می آورند به خاطر بچه ها، همسر و کار منزل یا کار بیرون، بسیاری از عادت های خوب خودشان را کنار گذاشته اند. برای مثال ورزش، خرید، مطالعه کتاب، تماشای فیلم موردعلاقه و ... تعطیلات فرصت خوبی برای بازگشت به عادت های خوب گذشته است. یک به یک آنها را وارد زندگی خود کنید. خواهید دید خوشحالی و آرامش به شما بازمی شود. بخشی از احساس نارضایتی ما به ازدست دادن استقلال و ناتوانی در انجام کارهای دوست داشتنی قبل بازمی شود. با همسر و اعضای خانواده صحبت کنید و قانع شان کنید شما هم حق دارید گاهی برای خودتان زندگی کنید.

به آیینه نگاه کنید: مادرها، کمترین فرصت را برای رسیدگی به خودشان دارند؛ به ویژه اگر فرزند خردسال یا چند فرزند داشته باشند. یکی از دلایل افسردگی و ناشاد بودن مادرها، همین است. این که معمولا از ظاهر خودشان راضی نیستند. گاهی بد نیست سطح توجه به کودک، همسر و کار منزل را کاهش دهید. درست است که رفتن به آرایشگاه فعلا کار درستی نیست، اما آغاز به تغییر چهره دهید و اگر مسئله ای در ظاهرتان شما را آزار می دهد، برای تغییر آن اقدام کنید. کاهش وزن، تغییر رنگ مو، تغییر اندازه مو، تغییر در وضع لباس پوشیدن و ... باعث می شود روحیه و حال بهتری داشته باشید. همین امروز با دقت به آیینه نگاه کنید؛ دوباره نگاه کنید.

از مشاور یاری بگیرید: آغاز یا انجام برخی کارها سخت است. در این شرایط به محرک یا انگیزه احتیاج دارید. گاهی برخی دوستان یا خانواده می توانند انگیزه ایجاد نمایند. اما اگر چنین فردی در کنار شما نیست، حتما از مشاور یاری بگیرید و تغییرات را آغاز کنید.

مهتاب خسروشاهی - سلامت / روزنامه وبلاگ نوکیا

منبع: جام جم آنلاین

به "دوباره به آینه نگاه کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره به آینه نگاه کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید