زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

به گزارش وبلاگ نوکیا، افتادن دندان شیری در بچه ها معمولاً از سنین 6 تا 7 سالگی شروع می شود. ممکن است دندان های کودک زودتر یا دیرتر از این زمان بیفتند که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برده تا علت بررسی شود. در این مقاله زمان افتادن دندان های شیری در بچه ها و دلایل دیرتر و یا زودتر افتادن دندان ها بررسی شده است.

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

افتادن دندان شیری زمانی اتفاق می افتد که دندان لق شود. در حدود 6 یا 7 سالگی به علت رشد دندان دائمی، دندان شیری لق شده و در نهایت می افتد. در این زمان، دندان دائمی بیرون آمده و جایگزین دندان شیری می شود.

زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟

افتادن دندان های شیری بچه ها معمولاً از سن 6 سالگی و از دو دندان جلویی بالا و پایین شروع می شود.

به طور کلی در 5 تا 6 سالگی باید از دندان های کودک عکس گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک معین شود که کدام دندان لق شده و باید کشیده شود که دندان های دائمی کج درنیاید. دقت شود، دندان شیری اگر تا 7 سالگی لق نشود ممکن است از داخل درآمده باشد و این، با به موقع عکس دریافت از دندان ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می شود.

در اصل زودتر و یا دیرتر افتادن دندان های شیری چندان اهمیت ندارد. نکته مهم در افتادن دندان های شیری بچه ها این است که دندان های دائمی سرجای طبیعی خودشان قرار بگیرند، زیرا اگر دندان سرجای اصلی خود در نیاید ممکن است به صورت کج رشد کند.

در صورتی که دندان شیری کودک شما لق شده است و باعث اذیت کودک می شود، اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی لق شده است، اجازه دهید تا دندان خود به خود بیفتد.

در جدول زیر، افتادن همه دندان های کودک بر حسب سال، آورده شده است. زمان افتادن دندان های شیری ممکن است از زمان های ذکر شده در جدول شش ماه کمتر یا زیادتر باشد.

زمان افتادن دندان شیری (سال)

فک پایین

فک بالا

دندان های پیشین مرکزی (ثنایا)

دندان های پیشین طرفی (ثنایا)

دندان های نیش (انیاب)

اولین دندان آسیاب

دومین دندان آسیاب

6

7

9.5

10

11

7.5

8

11.5

10.5

10.5

دندان های شیری را در چه شرایطی باید کشید؟

در صورتی که دندان های شیری قبل از سر زدن دندان های دایمی نریزد، جای خالی برای روییدن دندان همیشگی وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی باید دندان شیری را کشید و بیرون آورد. این حالت معمولا در مورد دندان های پیشین فک پایین اتفاق می افتد که موقع روییدن دندان های دایمی باید آن ها را کشید و خارج کرد.

نکته مهم دیگر این است که دندان های دائمی باید زیر دندان های شیری دربیاید نه به سمت داخل آن، اگر این حالت به وجود بیاید دندان شیری لق نمی شود و با فشاری که همیشه به سمت بالا وارد می نماید ریشه دندان تحلیل می رود؛ یعنی عملاً ریشه ای برای دندان باقی نمی ماند. در این حالت توصیه می شود حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با دریافت عکس معین می نماید که اگر دندان سرجای اصلی خود نباشد، دندان شیری را کشیده تا دندان دائمی سرجای خود برشود.

برای جلوگیری از خونریزی ناشی از افتادن دندان شیری، چه کنیم؟

اگر دندان لق شده به طور طبیعی بیفتد، خونریزی حداقل خواهد بود، فقط کافی است پس از افتادن دندان، کودک دهانش را با آب بشوید. اما اگر دندان در اثر ضربه دیدن و هنگام تکان دادن بیفتد، خونریزی بیشتر می شود. برای توقف خونریزی کودک باید گاز پانسمان یا حوله تمیز را روی دندان فشار دهد. خونریزی پس از حدود یک ساعت قطع می شود.

علت دیر افتادن دندان شیری چیست؟

  • تاخیر در شکل دریافت دندان دائمی

دندانی که شکل نگرفته باشد، از لثه بیرون نمی زند، چنانچه دندان دائمی شکل نگرفته باشد، دندان شیری نیز طبق انتظار نمی افتد.

  • به هم فشرده بودن دندان ها

گاهی تاخیر در افتادن دندان های شیری ناشی از فشردگی و نامنظمی دندان ها می باشد که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برد تا دندان ها به نوبت کشیده شوند.

  • وجود دندان اضافی

دندان دائمی اضافی می تواند، افتادن دندان شیری را مختل کند. در این حالت باید دندان اضافی با نظر پزشک برداشته شود و ارتودنسی انجام گیرد.

  • بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند دیسپلازی کلیدوکرانیال، اسکلروستئوز، سندرم گاردنر، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D، سندرم داون، کم کاری غده هیپوفیز و کم کاری غده تیروئید می تواند باعث تاخیر در افتادن دندان های شیری شوند.

علت زود افتادن دندان شیری چیست؟

  • صدمه و یا آسیب فیزیکی به دندان

ممکن است بر اثر فعالیت و یا بازی به دهان و دندان کودک، آسیب وارد شود و دندان کودک لق شود.

  • پوسیدگی بیش از حد دندان

پوسیدگی وسیع دندان های شیری می تواند از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری باشد.

  • بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند دیسپلازی فیبروز، دیابت جوانی، هیستیوسیتوز، نوتروپنی چرخه ای، هیپوفسفاتازی، سندرم چدیاک ـ هیگاشی، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری هستند.

  • مصرف کمتر مواد قندی و شیرینی و شکلات

مصرف شیرینی و شکلات و مواد قندی بیش از حد، می تواند منجر به افتادن زودهنگام دندان های شیری کودک شود.

چه زمانی باید کودک را نزد دندانپزشک برد؟

کودک را در سن 2.5 سالگی که تمام دندان های شیری او روییده است، باید نزد دندان پزشک ببرید. دندانپزشک برای جلوگیری از فساد دندان های کودک، توصیه هایی خواهد کرد و اگر تخریبی در دندان های او وجود داشته باشد آن را ترمیم می نماید. اگر کودک از دندانپزشک ترس دارد، او را روی زانو های خود بنشانید تا دندانپزشک بتواند دندان های کودک را معاینه کند.

اگر کودک در هنگام ترمیم دندان، اجازه نمی دهد یا حقیقتاً از دندانپزشک هراس دارد، دندانپزشک کودک را برای مدت کوتاهی با داروهای بی ضرر بیهوش می نماید و دندان های او را ترمیم می نماید.

به طور کلی پدر ها و مادر ها باید به این نکته توجه داشته باشند که در سن 6 تا 7 سالگی که زمان افتادن دندان های شیری و ظهور دندان های دائمی است، کودک را جهت معاینه مسائل و بیماری های دندان نزد دندانپزشک ببرند تا در صورت وجود مشکل در دندان های کودک، بررسی شود و دندانپزشک اقدام به رفع مشکل دهان و دندان کودک کند.

منبع: setare.com

به "زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان افتادن دندان شیری چه موقع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید