طوفان نگران کننده گرد و خاک در خوزستان

به گزارش وبلاگ نوکیا، مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به طوفان روز گذشته در چهارمحال و بختیاری گفت: وقوع طوفان گرد و خاک در استانی مرتفع در کشور که تامین کننده اصلی آب رودخانه عظیم کارون بوده و در سالیان گذشته، رکورد بارش بالای 20 متر برف را در مناطقی مانند کوهرنگ ثبت نموده است، زنگ خطری برای تغییر شرایط اقلیمی منطقه است.

طوفان نگران کننده گرد و خاک در خوزستان

به گزارش ایسنا، محمد سبزه زاری اظهار کرد: روز سه شنبه با تاثیر یک سامانه ناپایدار بر ایران، در بیشتر مناطق غربی، جنوب غربی و مرکزی کشور شاهد ایجاد شرایط همرفتی و وقوع همرفت های متوسط و شدید بودیم که به علت ضعف و کم بودن رطوبت جو در کل منطقه و خشکی شدید سطح زمین در پی کاهش شدید بارندگی از دی ماه سال گذشته تا به امروز، پتانسیل وقوع گرد و خاک های همرفتی در استان های واقع در این مناطق به شدت بالا رفت.

وی اضافه نمود: شرایط به گونه ای شد که بعد از ظهر روز گذشته، شاهد وقوع طوفان گرد و خاک در استان چهارمحال و بختیاری، طوفان های گرد و خاک همرفتی در غرب استان یزد و مناطق شمالی استان فارس بودیم.

سبزه زاری بیان نمود: در استان چهارمحال و بختیاری وقوع تندباد لحظه ای شدید با سرعت 43 نات و در جهت 190 درجه نسبت به مرکز استان، موجب ایجاد طوفان گرد و خاک لحظه ای در شهرکرد و کاهش دید افقی به 50 متر شد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان توضیح داد: وقوع طوفان گرد و خاک در استانی مرتفع در کشور که تامین کننده اصلی آب رودخانه عظیم کارون بوده و در سالیان گذشته، رکورد بارش بالای 20 متر برف را در مناطقی مانند کوهرنگ ثبت نموده است، زنگ خطری برای تغییر شرایط اقلیمی منطقه است که لزوم بازنگری در سیاست های آبی کشور را بیش از گذشته نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "طوفان نگران کننده گرد و خاک در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان نگران کننده گرد و خاک در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید