نتایج عجیب مقایسه انسان با حیوانات!

به گزارش وبلاگ نوکیا، مجله مهر- عطیه همتی: فهمیدن اینکه حیوانات نیز مانند انسان ها عواطف و احساسات دارند شاید کمی عجیب به نظر برسد اما رفتارشناسی محققان روی حیوانات باعث شده تا اشتراکات و مقایسه های جالبی از زندگی آنها در رسانه ها منتشر گردد که در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد.

نتایج عجیب مقایسه انسان با حیوانات!

تمرکز انسانها از ماهی قرمز هم کمتر شده است

مایکروسافتی ها در پژوهش جدیدی نتیجه گرفتند که دامنه توجه انسان، در حال حاضر از ماهی قرمز هم کمتر است. این پژوهش که بر روی 2 هزار شرکت نماینده کانادایی و آنالیز مغز 112 نفر دیگر اجرا شده نشان می دهد که دامنه توجه انسان از 12 ثانیه در سال 2000 به 8 ثانیه رسیده است در حالی که این دامنه برای ماهی قرمز حدود 9 ثانیه است. این تحقیق همچنین نشان می دهد که قابلیت انجام کارهمزمان از سوی انسان در حال حاضر نسبت به قبل ارتقاء پیدا نموده به طوریکه انسان های امروزی می توانند علاوه بر تماشای تلویزیون به طور همزمان دستگاه های نمایشگر دیگر مانند موبایل و تبلت شان را نیز چک نمایند.

مورچه ها از انسان ها خوش سلیقه ترند

محققان در پژوهشی با اتصال فرستنده های کوچکی به مورچه ها و قراردادن دو لانه با ویژگی های متفاوت ، در راستا آن ها به ارزیابی عملکرد مورچه ها پرداختند.

در این مطالعه مورچه ها لانه مجلل و زیباتر را انتخاب کردند اگر چه این لانه دورتر از لانه ساده بود ترجیح دادند راه بیشتری را برای رسیدن به آن طی نمایند. این آنالیز همچنین نشان می دهد مورچه ها مانند بسیاری از حشرات دیگر به طور اجتماعی و گروهی عمل می نمایند و حتی تصمیم می گیرند. این در حالی است که بسیاری از انسان ها به دلیل خود رای بودن و مشورت نکردن با دیگران ممکن است تصمیم درستی نگیرند در حالی که مورچه ها باتوجه به زندگی اجتماعی خود همیشه تصمیم مناسب تری می گیرند.

گربه ها احساسات انسان ها را به بازی می گیرند

در پژوهش جالبی هم که محققان دانشگاه ساکس روی گربه ها انجام دادند اعلام شد گربه ها هنگام مواجهه با انسان ها نوعی صدای التماس از خود ایجاد می نمایند تا انسان را برای یاری به آنها ترغیب نمایند. مطالعات جدید نشان می دهد گربه ها به خوبی قادرند از احساسات انسان نسبت به خود برای دستیابی به خواسته هایشان مانند غذا بهره ببرند. آنها با زیرکی تمام می توانند احساسات انسان ها را برای دستیابی به خواسته هایشان به بازی بگیرند. این جاندارن نوعی صدا شبیه صدای گریه را با صدای مخصوص خود ترکیب نموده و به این شکل صاحب خود را برای تهیه غذا ترغیب می نمایند.

سگ ها از انسان ها 7 برابر بزرگتر هستند

سگ ها بسیار سریع تر از انسان ها بالغ و پیر می شوند. به همین خاطر اصطلاح رایجی برای سگ ها به نام سن انسانی سگ وجود دارد. به طوری که بلوغ یک سگ یکساله 7 برابر انسان است و به همین ترتیب رشد و بلوغ یک سگ 2 ساله معادل یک انسان 14 ساله است. به همین خاطر یک سگ 8 ساله بسیار پیر حساب می گردد.

مورچه ها از بچه های پنجم ابتدایی باهوش ترند

محققان دانشگاه نووسیبیرسک و دانشگاه علوم رایانه ای و ارتباطات از راه دور سیبری می گویند مورچه ها به طور حتم در حل کردن مسائل ریاضی از یک بچه کلاس پنجمی باهوش ترند. به گفته محققان گونه های بسیار اجتماعی مورچه ها از قبیل مورچه های سرخ می توانند اطلاعاتی درباره ارقام را به اعضای گروه مورچه ها انتقال دهند و همچنین عمل های ساده ریاضی را انجام دهند.

دانشمندان برای آزمودن رجحان مورچه ها، ابزاری مارپیچی و تو در تو را به وجود آوردند که در نقاطی خاص از آن غذا قرار گرفته بود. رها کردن مورچه ها در میان این مارپیچ نشان داد علاوه بر اینکه مورچه ها به وسیله به جا گذاشتن رایحه از خود راستا راه را به هم گروهی هایشان نشان می دادند، بلکه پیغام هایی را درباره ارقامی مرتبط با مارپیچ ها، فاصله آنها و تعداد قدم هایی که باید برای رسیدن به غذا برداشته شوند را به یکدیگر منتقل می نمایند.

عنکبوت ها عاشق بوی بدپا و خون انسان هستند

بر اساس آزمایشات دانشگاه کانتربری در نیوزلند، پای انسان نسبت به جوراب، بو را مدت بیشتری نگه می دارد و نوعی از عنکبوت ها عاشق این بود هستند. دانشمندان این دانشگاه این عنکبوت ها در یک شیشه قرار دادند طوری که آنها اجازه حرکت داشتند و سعی کردند بوی پای برهنه و پای دارای جوراب را وارد منطقه عنکبوت ها نمایند و متوجه شدند عنکبوت ها به دنبال بوی پای برهنه رفته و 10 تا 30 دقیقه بیشتر برای این شکار صبر کردند.

شامپانزه ها بیشتر از انسان ها از خود گذشتگی دارند

محققان آلمانی دریافته اند که شامپانزه ها بدون هیچ چشم داشتی نسبت به انسان، که از گونه دیگری است، ایثار و از خودگذشتگی نشان می دهند.در آزمایش های این محققات، شامپانزه ها مرتب به انسان هایی که کوشش می کردند به چوبی در قفس شامپانزه ها برسند، یاری می کردند. با اینکه این افراد به شامپانزه ها هیچ غذایی نداده بودند اما این موجودات بامزه همچنان در کوشش بودند که به آنها یاری نمایند. روزنامه تایمز در این باره می نویسد: با اینکه انسان شناسان ایثار و از خودگذشتگی را یک عامل اصلی و مهم در ایجاد جوامع متمدن وپیچیده می دانند اما این آزمایش نشان می دهد که شامپانزه ها از خود گذشتگی بیشتری از خود نشان می دهند.

طلاق میان مرغ عشق ها بیشتر از انسان است

نتایج محققان آلمانی نشان می دهد نسبت طلاق در میان این پرندگان حدود 50 درصد بوده در حالیکه نسبت طلاق در میان شهروندان آلمانی 44/2 درصد است. این تحقیقات که توسط موسسه پژوهشی ماکس - بلانک در شهر مونیخ انجام شده همچنین نشان می دهد این پرنده بسیار زیبا از فضولترین پرندگان و حیوانات است.علت اصلی بالا بودن نسبت طلاق در میان مرغ عشق ها، متهم شدن مرغ عشق های ماده از سوی مرغ عشق های نر به تخم گذاری کم است، به همین دلیل مرغ عشق های نر پس از طلاق به دنبال مرغ عشق های ماده ای می گردند که آمادگی بسیار برای تخم گذاری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نتایج عجیب مقایسه انسان با حیوانات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج عجیب مقایسه انسان با حیوانات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید