وِیژگی های یک همسفر خوب چیست؟

به گزارش وبلاگ نوکیا، ده نکته ای که در ادامه مطلب آمده می تواند شما را به همراه بهتری در سفر تبدیل کند. اگر با دوستانتان به سفر می روید این مقاله را از دست ندهید. با خبرنگاران همراه باشید.

وِیژگی های یک همسفر خوب چیست؟

سفر کردن همراه با دوستان می تواند دردسرساز گردد ولی اگر در هر شرایطی تاکتیک خوبی به کار ببندید هم از تجربه یک سفر به یادماندنی لذت می برید و هم دوستانتان را از دست نمی دهید. وقتی صحبت از نوع رفتار در سفر می گردد باید فرق بین بد و بدتر را بدانیم. به عنوان مثال کسی که نصف آبمیوه را روی تخت شما می ریزد یا کسی که پاسپورت ها را در روز اول سفر گم می نماید با کسی که خمیردندان شما را قرض می گیرد یا همواره کیف پولش را فراموش می نماید، فرق زیادی ندارد. بعضی از این اتفاقات خنده دار بعدا همان داستان هایی می شوند که می توانید با آب و تاب برای بقیه تعریف کنید.

زمانی را به تنهایی بگذرانید

حتی مادر شما هم دوست داشت مدتی از شما دور باشد پس باید به همراه سفرتان حق بدهید که مایل باشد مدتی را به تنهایی بگذراند. لازم نیست کل وقایع سفر را با هم تجربه کنید. جدا شدن دوستان در سفر تجربه بهتری برای شما باقی می گذارد. الزاما نباید به جاهای خیلی دوری بروید. مثلا می توانید برای خرید به فروشگاه یا کافه بروید. اگر همراه شما تمایل ندارد از جاذبه های جهانگردی خاصی دیدن کند می توانید به تنهایی به این مکان ها بروید. بهتر است به زمان هایی که همراه سفر خود را تنها می گذارید تنوع بدهید به عنوان مثال یک روز صبح که زودتر از او از خواب بیدار شدید اتاق را ترک کنید تا دوستتان از اتاق ساکت و آرام برای مطالعه، دیدنی تلویزیون یا هر فعالیت دیگر استفاده کند.

در تنهایی خوش بگذرانید و از دیده و شنیده هایتان برای هم تعریف کنید

وقتی که به تنهایی از مکان های دیدنی بازدید می کنید باید از قسمت های جالب آن برای دوستتان صحبت کنید. به عنوان مثال اگر به دیدن اهرام ثلاثه رفته اید و توصیف شما از این بازدید این گونه باشد: میدونی.. اونجا کلی شن بود. یه عالمه هم جهانگرد، به نظر می رسد که نسبت به مسافرت و از اینکه مجبور شده اید به تنهایی از این مکان دیدن کنید ناراضی هستید.

هر بار که بدون همراهتان بیرون می روید برای او یک هدیه کوچک بیاورید مثلا روزنامه، غذا، تمبر یا.. می توانید قبل از ترک کردن اتاق از او بپرسید که به چه وسیله ای نیاز دارد. سپس با یک ایده جالب او را غافلگیر کنید.

با دوست تان کنار بیایید

بعضی از افراد در سفر دوست دارند مدام هیجان زده شوند و با جنب و جوش فراوان از دیدنی های سفر تجربه های تازه بدست بیاورند ولی بعضی دیگر مایل هستند که یک جا بنشینند و فقط دیدن نمایند. وقتی که با یک همراه به مسافرت می روید باید با این تفاوت ها کنار بیایید. این تفاوت ها نه تنها به تفاوت های فردی و شخصیتی بستگی دارد بلکه به فضای سفر هم وابسته است. به عنوان مثال وقت گذراندن در کنار ساحل با سرگرمی در پارک، تفاوت زیادی دارد و در هر شرایطی یک سری امور باید (باید!) انجام شوند. (وقتی به ساعت پرواز نزدیک می شوید باید هر چه سریع تر خودتان را به فرودگاه برسانید و در این شرایط بیخیال بودن شما به ضررتان تمام می گردد) اگر احساسات همراهتان برای شما اهمیت دارد که احتمالا هم به این صورت است، پس باید با همفکری یکدیگر برای این شرایط چاره ای پیدا کنید.

در شرایط حساس زود بجنبید

این قسمت را می توانید از موارد بالا نتیجه گیری کنید. اگر امروز روز برگشت شما به خانه است، روزی ست که برای هیچ کاری برنامه ریزی انجام نداده اید و یا روزی ست که تصمیم گرفته اید کاری انجام دهید که دوستتان واقعا به آن علاقه دارد، بهتر است زود بجنبید. وقتی یکی از همراهان شما در سفر تنبلی می نماید و برنامه دیگران را به هم می ریزد شرایط غیر قابل تحمل می گردد. همواره موقعیتی به وجود می آید که می تواند شما را سریعا عصبانی کند: مثل راه های پیچ در پیچ فرودگاه، پارکینگ، بازرسی کیف، جمع آوری چمدان، انتخاب ماشین کرایه ای، وارد شدن به هتل و چک کردن اتاق هتل، ولی بهتر است خونسرد باشید.

نظر بدهید

از عبارت هرکاری دوست داری انجام بده استفاده نکنید. هنگام تصمیم گیری در سفر نظرتان را اعلام کنید. اگر طرف مقابل شما این بی تفاوتی در رفتار شما را ببیند بی شک دوست دارد به تنهایی سفر کند. اگر هنگام سفر درخواستی دارید و باید این قضیه را با همسفرتان در میان بگذارید بهتر است با قاطعیت نظرتان را بیان کنید. بی تفاوت بودن (یا بدتر از آن، خودداری از در میان گذاشتن نظرتان) مسئولیت ارائه دادن ایده های خوب را بر دوش دوست شما می اندازد. در این شرایط اگر اوقات خوبی را در سفر نگذرانید همراه شما احساس بدی پیدا می نماید.

اگر در کاری توانایی دارید، آن را بر عهده بگیرید

در خواندن نقشه توانایی دارید؟ مسئولیت آن را قبول کنید. عکاسی می کنید؟ دوربینتان را از قلم نیاندازید. برترین سیگنال اینترنت را روی تلفن همراه خود دارید؟ انجام آنالیز آنلاین را بر عهده بگیرید. زودتر از بقیه از خواب بیدار می شوید؟ وظیفه آماده کردن قهوه با شماست. شوخ طبع هستید؟ فضای سفر را با جوک هایتان بهتر کنید.

بی اجازه به وسایل دیگران دست نزنید

این نکته در زندگی روزمره هم مسئله مهمی ست ولی در سفر اهمیت دو و سه چندان پیدا می نماید. همین اتفاقات کوچک و به ظاهر بی اهمیت می توانند در سفر به فاجعه تبدیل شوند: گم کردن خمیردندان، استفاده از وسایل شخصی دیگران و ... اگر می بینید وسیله ای روی زمین افتاده به این معنا نیست که صاحب آن از طریق هیچ نیازی ندارد.

سهمتان را بپردازید ولی در خصوص پول بحث نکنید

جر وبحث در خصوص مسائل مادی در سفر می تواند به رابطه محبت آمیز شما خدشه وارد کند. اگر بابت دیگران پولی خرج نموده اید بهتر به بقیه تذکر بدهید و با دوستانتان مثل مجرم یا سارق برخورد نکنید. لازم نیست هر هزینه ای را دقیقا تقسیم بر تعداد کنید. سفر به پول نیاز دارد ولی هدف همه ما از سفر این است که خوش باشیم و هر لحظه را در خصوص اینکه باید چقدر پول بدهیم فکر نکنیم. دوست خوب کسی ست که گاهی مسئولیت پرداخت هزینه را بر عهده می گیرد. در باقی شرایط طرف مقابل هزینه ها را می پردازد تا در نهایت حساب آن ها با هم مساوی گردد.

انعطاف داشته باشید

برنامه ریزی بیش از حد و بعد، حساسیت برای اجرا کردن برنامه می تواند مفهوم سفر را زیر سوال ببرد. اگر به برنامه ریزی وابستگی شدیدی دارید بهتر است به تنهایی به سفر بروید.

همسفر خوب کسی ست که در شرایط تازه سفر انعطاف به خرج بدهد. گاهی اوقات شرایطی بوجود می آید که باید در خصوص آن تصمیم گیری انجام گردد. مثل غذا خوردن، بازدید از یک شهر تازه یا اضافه شدن یک روز دیگر به سفر.همراه واقعی با هر اتفاقی کنار می آید و همواره منتظر غیر منتظره ها است. تمام لذت سفر به تجربه فضاهای تازه و متفاوت، محدود می گردد.

قضاوت نکنید

شاید سلیقه دوست شما در زمینه هنر چندان جالب نباشد، مایل باشد مدام با افراد تازه صمیمی گردد یا غذاهای فست فودی بخورد. زندگی شما با زندگی همسفرتان تفاوت زیادی دارد. لازم نیست همراه با او در هر شرایط خطرناک یا نامشروع پیش بروید ولی اگر تصور می کنید رفتار او در حد استاندارد است اجازه بدهید از لحظات خود لذت ببرد.

خیلی از کسانی که مدام در سفر به سر می برند قوانین خیلی خاصی را رعایت می نمایند. لازم نیست هر شرایطی را با قوانین عقلی مدیریت کنید. بدترین رفتاری که در سفر از دوستان خودتان دیده اید چیست؟

منبع: کجارو / independenttraveler.com

به "وِیژگی های یک همسفر خوب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وِیژگی های یک همسفر خوب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید