چرا کف دستمان می خارد؟

به گزارش وبلاگ نوکیا، در مطلب زیر به رایج ترین دلایل خارش کف دست پرداخته ایم.

چرا کف دستمان می خارد؟

به گزارش گروه وبگردی وبلاگ نوکیا، خیلی از افراد از خارش کف دست رنج می برند. خارش کف دست علامتی آزاردهنده است که می تواند به انگشتان نیز برسد. این عارضه دلایل زیادی دارد؛ از خشکی پوست گرفته تا بیماری هایی که احتیاج به درمان دارند. در این مطلب به شما خواهیم گفت شایع ترین دلایل خارش کف دست چه هستند و با چه روش هایی می توانید این علامت را تسکین دهید. اما باید یادتان باشد که هر سوالی را باید از پزشک بپرسید.

علت های خارش کف دست می توانند بسیار گوناگون باشند. خوشبختانه شایع ترین علت خارش کف دست، خشکی پوست می باشد که جدی و خطرناک نیست. وقتی پوست شما خشک یا کم آب می گردد، تحریک شده و لایه محافظ خود را از دست می دهد. در نتیجه، ترک های پوستی ظاهر شده و وضعیتی آزاردهنده ایجاد می نمایند که خارش یکی از آن هاست.

بیشتربخوانید

در نظر داشته باشید که دست ها یکی از در معرض ترین قسمت های بدن هستند که مدام با هر چیزی در اطرافمان در تماس اند. به همین علت بسیار مستعد تحریکات پوستی و واکش های آلرژیک اند.

دیگر علت های خارش کف دست

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی، نتیجه تماس مستقیم با ماده یا چیزی است که پوست را تحریک می کند. درماتیت تماسی باعث قرمزی، خارش و حتی درد و التهاب می گردد. بعضی از متداول ترین موادی که سبب این نوع درماتیت می شوند، رنگ مو، بعضی از مواد پاک نماینده مانند پودر های رختشویی یا سیمان است. این مواد معمولا برای همه افراد به یک مقدار تحریک نماینده اند.

درماتیت آلرژیک

درماتیت آلرژیک علائمی مشابه درماتیت تماسی دارد. تفاوت این دو نوع درماتیت این است که در درماتیت آلرژیک، ماده ای که باعث درماتیت می گردد محرک نیست بلکه چیزی است که فرد نسبت به آن آلرژی دارد. مثلا عده ای به لاتکس، بعضی از گیاهان یا محصولات آرایشی مانند لاک ناخن حساسیت دارند.

اگزمای دیس هیدروتیک

کارشناسان نمی دانند علت اگزمای دیس هیدروتیک دقیقا چیست. این نوع اگزما به صورت تاول هایی آبدار روی کف دست ها و کف پا ها خودش را نشان می دهد که همراه با احساس سوزش و خارش است.

اگزمای دیس هیدروتیک طی فصل تابستان و پاییز یا در زمان هایی که فرد استرس دارد شایع تر است. از آنجایی که علت این عارضه کاملا شناخته شده نیست، روشی هم برای جلوگیری از آن پیدا نشده است. اگزمای دیس هیدروتیک معمولا چندین بار طی زندگی فرد مبتلا روی می دهد.

قارچ

فاصله بین انگشتان دست جایی است که گرما و رطوبت جمع می گردد و این شرایط برای رشد قارچ ها بسیار ایده آل است. قارچ بین انگشتان سبب تحریک و پوسته شدن و بعلاوه خارش کف دست می گردد.

بثورات زانتوما یک عارضه پوستی مرتبط با دیابت است که اغلب باعث خارش کف دست و پا می گردد. دیگر علامت شامل برآمدگی های ریز و زردرنگ می گردد که دوروبرشان قرمز است. معمولا وقتی که دیابت تحت کنترل باشد این عارضه پوستی نیز رفع می گردد

پسوریازیس پوسچولار

این نوع پسوریازیس مربوط به کف دست ها و کف پاهاست که علت آن کاملا معین نیست؛ اما کارشناسان باور دارند پسوریازیس پوسچولار مانند اگزمای دیس هیدراتیک مرتبط با استرس یا پدیده خودایمنی است.

پسوریازیس موجب ظاهر شدن تاول های چرک دار غیرعفونی می گردد که بسیار ناراحت نماینده بوده و باعث درد و خارش می شوند. درمان این عارضه مشابه درمانی است که برای همه انواع پسوریازیس تجویز می گردد.

دیابت

خارش کف دست می تواند یک علامت اولیه از دیابت باشد؛ عارضه ای جدی که زمانی رخ می دهد که بدن نسبت به انسولین واکنش نرمال نشان نمی دهد. بثورات زانتوما یک عارضه پوستی مرتبط با دیابت است که اغلب باعث خارش کف دست و پا می گردد. دیگر علامت شامل برآمدگی های ریز و زردرنگ می گردد که دوروبرشان قرمز است. معمولا وقتی که دیابت تحت کنترل باشد این عارضه پوستی نیز رفع می گردد.

دلایل نورلوژیکی خارش کف دست

سندرم تونل کارپال می تواند باعث کرختی، درد و حتی احساس خارش در جهت عصب میانی (انگشت شست و انگشت های میانی) گردد.

دلایل متابولیکی خارش کف دست

در مواردی کمتر شایع، خارش کف دست می تواند علامتی از مسائل کبدی، کلیوی و یا تیروئید باشد. در خصوص آنمی کمبود آهن و بعضی از بدخیمی ها مانند لنفوما و میلوما نیز می تواند خارش کف دست روی بدهد. البته در این موارد خارش تنها مربوط به کف دست نبوده و کلی تر است.

دلایل هورمونی خارش کف دست

بارداری و یائسگی می توانند احتمال خارش کف دست را افزایش دهند؛ اما در این موارد نیز فقط کف دست دچار خارش نمی گردد.

درمان خارش کف دست

از آنجایی که عوامل زیادی می توانند باعث خارش کف دست شوند، راه های گوناگونی برای جلوگیری و درمان این علامت وجود دارد. مثلا پماد های کورتیکواستروئید می توانند برای عوارض مرتبط با آلرژی یا آن هایی که ریشه در التهاب دارند موثر باشند.

اجتناب از استرس برای پسوریازیس یا اگزمای دیس هیدراتیک ضروری است.

در موارد درماتیت تماسی یا آلرژیک، ضروریست از تماس با موادی که عامل آن ها هستند پرهیز کنید.

چه زمانی ضروری است بابت خارش کف دست به پزشک مراجعه کنید؟

همانطور که گفتیم، عوامل زیادی می توانند علت این علامت ناخوشایند باشند که به سختی هم تسکین می یابد. اگر خارش کف دست با ضایعاتی مانند تاول و التهاب همراه است باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص می تواند علت را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کند. در ضمن مهم است که از دست هایتان مراقبت کنید، زیرا این عضو از بدن بیشتر از سایر قسمت ها در معرض است. یادتان باشد که دست های شما به شما این امکان را می دهند که با جهان و دیگر آدم ها تماس و ارتباط برقرار کنید.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چرا کف دستمان می خارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کف دستمان می خارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید