نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید

به گزارش وبلاگ نوکیا، نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید و روز گذشته در یکی از مراکز تحت پوشش شهرداری با موفقیت نصب و راه اندازی شد.

نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ نوکیا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در روزهایی که شیوع کرونا بر زیست جامعه ایرانی اثرات نامطلوبی گذاشته است، فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در کوشش اند تا با انتشار خبرهایی خوش در جامعه روح امید را پررنگ تر از قبل بدمند.

روز گذشته نیز دستاوردی دیگر از این زیست بوم وارد میدان مبارزه با شیوع کرونا شد.

نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت بومی و در یکی از مراکز تحت پوشش شهرداری تهران نصب شد.

ساخت این دوربین با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی توسط شرکت یک شرکت دانش بنیان انجام شد. پس از شیوع کرونا محققان شرکت برای تب سنجی تست دستگاه را انجام دادند که با موفقیت انجام شد.

کرونا با فناوری ایران ساخت شکست می خورد

دوربین های حرارتی با استفاده از فناوری آرایه صفحه کانونی در صنعت کاربردهای متعددی دارد که می توان به استفاده در کاربرد های پزشکی اشاره نمود. در اپیدمی های مشابه کرونا چون کنترل عبور و مرور افراد بیمار و هشدار فوری اهمیت فوق العاده دارد، از فناوری حرارتی می توان برای تشخیص فوری تب استفاده کرد و پس از آن بیماران را از افراد سالم جدا کرد.

برای کنترل دقت دما از دو دستگاه مرجع، که دمای آنها با دقت بهتری تنظیم شده استفاده می گردد. دستگاه با مقایسه دمای صورت فرد با دمای مرجع، دمای صورت هر فرد را استخراج و در صورت بالاتر بودن از میزانی که نظام درمان مشخص نموده است، هشدار می دهد.

پس با این دستگاه می توان دمای افراد را حین تردد و بدون احتیاج به توقف آنها اندازه گیری کرد. تنها کافی است که جهت عبوری افراد در راهرویی به عرض مناسب برای جلوگیری از تمرکز راهنمایی گردد. پس از ان بدون احتیاج به توقف فرد همین که فرد از جلوی دوربین عبور کرد دمای بدنش اندازه گیری شده و در صورت بالا بودن دستگاه به صورت اتوماتیک هشدار می دهد.

ایران در زمره صاحبان فناوری دوربین های حرارتی نهاده شد

کشورهای صنعتی دنیا مانند آمریکا، چند کشور اروپایی و چین صاحب این فناوری هستند. در حال حاضر این فناوری با این اقدام دانش بنیان ها در کشورمان بومی شده است.

با توجه به اینکه بخش های اصلی اجزای این سامانه به همراه کلیه نرم افزارهای آن در کشور و به صورت بومی فراوری می گردد، پس هزینه تمام شده دستگاه از نمونه های خارجی آن بسیار کمتر است.

بر اساس این گزارش، در همین چند هفته ای که از شیوع کرونا در کشور می گذرد بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری خوش درخشیده اند. محصولات ضد کرونایی آنها مانند نور امیدی بر جامعه می تابد تا قدرتمندتر از پیش جهت پیشرفت را طی کنیم. بومی سازی این دستگاه نمونه ای از فعالیت های آنها است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین دوربین حرارتی تب سنج ایران ساخت به بهره برداری رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید