کووید 19 طولانی با ابتلا به سندرم خستگی مزمن ارتباط دارند

به گزارش وبلاگ نوکیا، محققان می گویند: کووید طولانی مدت دارای بعضی علائم و ناهنجاری های بیولوژیکی مرتبط با سندرم خستگی مزمن است.

کووید 19 طولانی با ابتلا به سندرم خستگی مزمن ارتباط دارند

به گزارش وبلاگ نوکیا، علایم کووید 19 در بیشتر مبتلایان به این بیماری خفیف است، اما بعضی از بیماران ماه ها با علایمی از جمله خستگی طولانی مدت، درد مداوم و تنگی نفس دست و پنجه نرم می نمایند.

این شرایط که کووید طولانی نام گرفته است، تاثیر مخربی بر زندگی مبتلایان دارد و احساس خستگی حتی پس از یک پیاده روی کوتاه هم بروز می نماید.

تا به امروز تمرکز روی نجات جانِ افراد در طول همه گیری بوده است؛ هرچند در حال حاضر این شناخت حاصل شده که بعضی از افراد با عواقب بلندمدت عفونت کووید روبرو هستند.

در نتیجه، افرادی که علائم کووید طولانی را دارند، بعلاوه علائم سندرم خستگی مزمن یا انسفالومیلیت میالژیک را هم نشان می دهند.

به گفته محققان، این موارد شامل عدم تعادل ردوکس (استرس اکسیداتیو)، التهاب سیستمیک، التهاب مغز و کاهش متابولیسم مشابه مواردی است که در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مشاهده می گردد.

عدم تعادل ردوکس که گاهی اوقات به اسم استرس اکسیداتیو هم شناخته می گردد، به اختلال در سطح اکسیدان ها اشاره دارد، مولکول هایی که به وسیله بدن فراوری می شوند و در محیط باعث آسیب به سلول ها می شوند و آنتی اکسیدان هایی که بدن از آنها برای محافظت در برابر اثرات اکسیدان استفاده می نماید.

به گفته محققان، درک اینکه چه عواملی باعث ایجاد این تغییرات در سندرم خستگی مزمن و کووید-19 می گردد می تواند به محققان در ابداع درمان هایی برای این بیماری یاری کند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که حدود 75 درصد از افراد مبتلا به کووید 19 اغلب خستگی شدید را نشان می دهند که برای چند ماه در آنها باقی می ماند. مطالعه ای که اوایل امسال منتشر شد بعلاوه نشان داد که از هر 10 فرد مبتلا به کووید 19، بیش از یک نفر تا 9 ماه پس از تشخیص اولیه دچار خستگی و از دست دادن حس چشایی یا بویایی می شوند.

بنا بر اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سندرم خستگی مزمن همانطور که از نامش تعیین است باعث بروز خستگی شدید، ناهنجاری های خواب، درد و سایر علائم می گردد که بر اثر فعالیت بدنی بدتر می شوند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید-19 اواسط ماه دسامبر 2019 (24 آذر 1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان دنیای بهداشت 21 اسفند 98 همه گیری دنیای این ویروس را گفت.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در دنیا به وجود آورده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "کووید 19 طولانی با ابتلا به سندرم خستگی مزمن ارتباط دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید 19 طولانی با ابتلا به سندرم خستگی مزمن ارتباط دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید